Meksika müziğinin tarihsel süreci ışığında Manuel Ponce'nin yeri ve 'Concierto Romantico' üzerine analitik bir yaklaşım
In the light of the historical process of Mexican music Manuel Ponce's place and an analytical approach to the 'Concierto Romantico'
  1. Tez No: 811647
  2. Yazar: GİZEM TANATAR
  3. Danışmanlar: PROF. SERLA BALKARLI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Meksikalı besteci Manuel Ponce'nin piyano konçertosu“Concierto Romantico”analiz edilmiştir. Meksika'nın tarihinden ayrıntılı şekilde bahsedilmiş ve bu sürecin sanata ve müziğe olan etkilerine değinilmiştir. İlk bölümde, Meksika topraklarında yaşamış olan medeniyetler ve sonrasında İspanyol kolonisi olarak üç yüz yıl geçiren ülkenin tarihi, sanat ve müzik yaşamındaki değişimler anlatılmıştır. Ponce'nin hayatından kesitler, yaşadığı dönemde Meksika'da ortaya çıkan milliyetçilik akımının onun müziğine olan etkisi ve Ponce'nin kendine özgü müzikal milliyetçilik anlayışının Meksika müzik tarihinde bıraktığı etkiler anlatılmıştır. Tezin ana konusu olan“Concierto Romantico”, yapısal anlamdaki özellikleri, armonik yapısı, formu açısından incelenmiştir. Yapının armonik ve ritmik unsurlarla birlikte Meksika temalarını bir arada kullanan Ponce'ye özgü yazı stili ve özellikleri, irdelenmiştir. Tüm bu çalışmalar, ülkemizde daha önce icra edildiği bilgisine ulaşılamamış olan konçertonun müzik çevreleri ve piyano eğitimi alan öğrencilere tanıtılması amaçlanmıştır. Ponce'nin çok sayıda piyano eseri olmasına karşın yeterince ilgi görmemesinden dolayı bu tezin, besteci üzerinde merak uyandırması ve eserin incelenerek daha çok çalınmasına hizmet edeceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the piano concerto“Concierto Romantico”by a Mexican composer Manuel Ponce has been analyzed in terms of its harmonic and formal aspects. A detailed discussion of Mexico's history has been provided, along with an exploration of the impact of this historical process on art and music. In the first part, the civilizations that lived on the territory of Mexico and the changes in the history, art and music life of the country that spent three hundred years as a Spanish colony after that are described. Sections from Ponce's life, the influence of the current of nationalism that emerged in Mexico during his time on his music and the effects of Ponce's unique understanding of musical nationalism on the history of Mexican music are described. The main subject of the thesis,“Concierto Romantico”, has been examined in terms of its structural features, harmonic structure and form. The writing style and features unique to Ponce, which use Mexican themes together with harmonic and rhythmic elements of the structure, are examined decently. All these studies are aimed at introducing the concerto, which has not been previously performed in our country, to music circles and students studying piano. Due to the fact that Ponce had a large number of piano works, but did not receive enough attention, it was envisaged that this thesis would arouse curiosity about the composer and serve to study and play the work more.