Melez mısır ticari varyetlerinde isoenzim elektroforez yöntemi ile genetik yapının tanımlanması ve genetik saflık kontrolü
- Tez No: 50602
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
24 ÖZET Bu çalışmada 13 ticari mısır melezi (Fİ) 4 enzim (ADH, MDH, PGM. ĞPI ) sistemine göre yatay nişasta jel elektrof orez yönte miyle incelenmiştir. Her bir mısır melezinden elde edilen bant desenlerinden yararlanılarak zymogramlar çizilmiştir. Zymogram- ların değerlendirilmesi anodal migrasyonİu bantların sayısına, kalınlığına göre yapılmıştır. 13 ticari mısır melezinde farklılıklar ADH, MDH ve PGM isoen zimi ' bakımından saptanmıştır. 13 ticari mısır melezinde ADH, MDH ve PGM izoenzimleri poliformik olarak gözlenmesine rağmen, GPI enzimi monomorfik olarak gözlenmiştir. 6-8 nolu melezlerle, 1-4-5 nolu melezler poliformik bulunan 3 enzim (ADH, MDH, PGM) bakımından kendi aralarında aynı bant desenlerini vermişlerdir. 7 nolu melez, 6 ve 8 nolu melezlerden ADH ve PGM isoenzimleri bakırımdan farklı olmasına rağmen MDH isoenzimi bakımından aynı bant deseni göstermiştir. 1-4-5 nolu melezlerden, 12 nolu melez PGM isoenzimi bakımından, 3 nolu me lez ise ADH isoenzimi bakımından fark göstermiştir. 10-11 nolo melezler MDH isoenzimi bakımından aynı bant desenine sahip ol dukları için bu isoenzime göre karşılaştırılmamışlardır.13 ve 9 nolu melezler diğer bütün melezlerden ve kendi aralarında MDH isoenzimi bakımından farklı çıkmıştır. 6ve8 nolu melezler ile 1-4 ve 5 nolu melezler bütün isoenzim ler için aynı bant deseni göstermişlerdir.Bu grupları kendi iç lerinde farklılıklarını ayırt etmek için, farklı polymorfik en zim sistemleriyle çalışmak gerekmektedir. Bu çalışmada aynı zamanda genetik saflık kontrolleri de test edilmiştir. Sonuçlar, genetik saflığın % 87 ile % 100 arasında değişiklik göstermiştir. Son yıllarda ülkemize çok sayıda melez mısır ithal edilmiştir Bu ticari çeşitleri* birbirinden morfolojik olarak ayırt etmek cok zordur. Yaygın test metotlarının çoğunluğu olan tarla test leri tohumları temsil eden örneğin yetiştirilmesini, yetişmiş bitkide onların fenotiplerine bakarak bulaşmayı veya gerçek çe- sit tiplerini sınıflandırmayı içermektedir.Tarla yetiştirme tes ti için sarf edilen emek ve zaman yerine, isoenzim tekniği; me lez tohumların saflığını ispat etmek için kullanılmaktadır. Bir çok bitkide olduğu gibi mısırda da uygun isoenzimler yardımıyla çeşitlerin birbirinden ayırt edilmesi sağlanacağı gibi melez çeşitlerin tohumluk üretiminin sağlıklı olarak yapılıp yapılma dığı kısa yoldan ve güvenli bir şekilde kontrol edilebilmekte dir.
Özet (Çeviri)
25 SUMMARY In this research 13commercial maize hybrids were investigated with respect to 4 enzymes fADH, MDH, PGM and GPI) by horizontal starch gel electrophoresis.Corn seeds were obtained from two company which sell commercial maize hybrids. At least 100 seeds of each genotypes and the genetic purity control of hybrids. At firts, a genotypical identification of each commercial maize hybrids was made by staining the isoenzymes ADH, MDH, PGM and GPI.. Zymograms were drawn by using bant patterns of each maize hybrid. Zymograms were evaluated by according to the number of bands with anadol migration and thickness. 6-8 and 1-4-5 numbered hybrids have the same band patterns whith respect to ADH, MDH ve PGM isoenzymes. Hybrid - 12 was different from hybrid-1, hybrid-4 and hybrid-5 with respect to PGM isoenzyme.Hybrid. -3 was different from hybrid-1, hybrid-4 and hybrid-5 with respect to ADH isoenzyme. Hybrid -6, -8, -9 have the same band patterns with respect to PGM and ADH iso enzymes although hybrid-9 was different from hybrid- 6 and hybrid-8 with respect to MDH isoenzyme. From hybrids-1, -4, -5 hybrid-12 was different with respect to PGM isoenzyme and hybrid-2 was different with respect to MDH isoenzyme.Hybrids-10 and -11 can't compared for MDH isoenzyme because they have the same bands for MDH isoenzyme, but they can compared for the other isoenzymes.Only hybrid-9 was different from the other hybrids with respect to MDH isoenzyme. Hybrids-6 and -8 showed same band patterns, inaddition hybrid -1, -4 and -5 showed same band patterns too. It is necessary to investigate appropriate enzyme system in order to distingush within these groups. In addition it is necessary to study different polymorphic enzyme systems in order to give certainly results. Genetic purity control of hybrids was also tested. The result show that the genetic purity changed in hybrids between 87-100% The comman testing method, the grow-out test involves growing a representative sample of seeds, classifying later the adult plants as true to varietal type or contaminats on the basis of their phenotype. Instead of the space and time consuming grow- out test it is used to prove hybrid seed purity with an isozyme technique.The isozyme fingerprint is used as an aid identifica tion of maize hybrids.