Graphosoma lineatum (L.)(Heteroptera, pentatomidae)'un besin tercihi üzerine araştırmalar
- Tez No: 50603
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF KARASAVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
30 ÖZET Graphosoma lineatum ( L) (Heteroptera, Pentatomidae), ekonomik entomoloji açısından nadiren zararlı bir türdür. Ancak populasyonunun, arttığı durumlarda beslendiği bitkilerde zarar yapabilirler. Nimf ve erginler, Umbelliferae familyası bitkilerinin çoğunlukla generatif organlarını emerek beslenir. Bu nedenle kalite ve kantitede düşme meydana gelir. Bu çalışmada G. lineatum 'un nimf ve ergin dönemlerinin Umbelliferae familyasına bağlı 5 farklı konukçu bitki tohumu üzerinde olan besin tercihleri araştırılmıştır. Çalışmalar 25 ± 1 °C sıcaklığın, % 55 ± 5 bağıl nemin ve 16 saatlik aydınlık sürenin sağlandığı kontrollü laboratuvar koşulları altında yürütülmüştür. Doğadan toplanıp yetiştirilen G.lineatum bireyleri besin tercihi denemelerinde kullanılmıştır. Anason, dereotu, havuç, kereviz ve maydanoz tohumlanyla beslenmişlerdir. G. lineatum' un nimf dönemleri ve erginleri ile konukçu bitki tohumlan çalışmanın ana materyallerini oluşturmuştur. Besin tercihi denemeleri, G. lineatum' un I., II., III., IV.,V. dönem nimflerinin ve erginlerinin en çok anasonu tercih ettiğini göstermiştir. Nimf ve erginlerin havuç, dereotu, kereviz ve maydanoz tercihleri istatistiksel açıdan farklılık göstermemiştir. Ancak ortalama değerlere göre 5 besin arasındaki sıralama, nimf dönemleri için anason> havuç> maydanoz> dereotu> kereviz şeklinde olmuştur. Ergin dönemlerde ise anason> maydanoz > havuç> dereotu> kereviz sırasıyla tercih edilmiştir. Nimf dönemindeki bireylerin ve erginlerin tercihi birlikte değerlendirildiği zaman G.lineatum'un söz konusu 5 besin arasındaki tercih sıralaması anason> maydanoz> havuç> dereotu> kereviz şeklinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
31 SUMMARY INVESTIGATIONS ON FOOD PREFERENCES OF GRAPHOSOMA LINEATUM (L.) (HETEROPTERA.PENTATOMIDAE) Graphosoma lineatum (L) rarely causes damage in their host plants. But also when the population is increasing it may be problem for host plants that are suffered from them. Nymphs and adults feed generative parts of Umbelliferous plants by sucking. So it causes a decrease in yield quantity and loss of quality. In this study, the food preferences of G. lineatum nymphs and adults on 5 different host plants seeds which are the members of the Umbelliferae family were investigated. The experiments were carried out under the controlled laboratory conditions of 25 ± 1 °C temperature, 55 ± 5 % relative humidity and 16 hours photoperiod. The specimens of G. lineatum collected in the field have been used for the feeding experiments. AnisUm, carrot, celery, dill and parsley have been used for them. Nymphal stages and adults of G. lineatum and also host seeds were the main materials of the study. Food preferences experiments show that G. lineatum mostly prefer anisum seed at I., II., III., IV..V. nymphal stages and adults. Preferences on carrot, dill, celery and parsley seeds give no significant statistically differences according to their stages at nymphs and adults. Therefore average values show that at the nymphal stages anisum> carrot> parsley> dill > celery and at adults anisum> parsley> carrot> dill> celery preferred. When the preferences of these two groups are examined, the preferences of G. lineatum among 5 seeds are listed as anisum> parsley> carrot> dill> celery.