Melez mısır ticari varyetelerinde isoenzim elektroforez yöntemi ile genetik yapının tanımlanması ve genetik saflık kontrolü
  1. Tez No: 46793
  2. Yazar: NEHİR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ABSTRAKT Bu araştırmada 13 ticari mısır melezi ( F1 ) 4 enzim sistemine göre (alcohol dehydrogenase ( ADH ), malate dehydrogenase ( MDH ), phosphoglucomutase ( PGM ) ve glucosephosphate isomerase ( GPI ) ) yatay nişasta jel elektroforez yöntemiyle incelenmiştir. Her bir mısır melezinden elde edilen bant desenlerinden yararlanılarak zymogramlar çizilmiştir. Zymogramların değerlendirilmesi anodal migrasyonlu bantların sayısına ve kalınlığına göre yapılmıştır. Isoenzim jel elektroforezi ile hem genotipler belirlenmiş hem de melezlerin genetik saflık kontrolleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, 13 commercial maize hybrids were investigated with respect to 4 enzymes ( alcohol dehydrogenase ( ADH ), malate dehydrogenase ( MDH ), phosphoglucomutase ( PGM ) and glucosephosphate isomerase ( GPI ) ) by horizontal starch gel electrophoresis. Zymograms were drawn by using band patterns of each maize hybrid. Zymograms were evaluated by according to the number of bands with anodal migration and thickness. Identification of genotypes and the genetic purity control of hybrids were done by isoenzymes electrophoresis.