Akut mide mukoza hasarı üzerine Abelmoschus esculentus L.'nın anti-ülser etkisinin araştırılması
Investigation of anti-ulcer effect of Abelmoschus esculentus L. on acute gastric mucosal injury
- Tez No: 506043
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSA TÜRKER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Abelmoschus esculentus L.(Malvaceae), geleneksel Türk tıbbında ülser ve gastrit gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan tıbbi bir bitkidir. Bu çalışmada, Abelmoschus esculentus (L.) ekstraktının(AEE) etil alkol ile oluşturulan akut mide mukozal hasarı üzerine hayvan modellerinde gastroprotektif etkisi incelenmiştir. Bunun için rat modellerinde etil alkol ile ülser oluşturuldu. 24 saat aç bırakılan ratlara 500 mg/kg, 250 mg/kg, 100 mg/kg Abelmoschus esculentus ekstraktı (AEE); 20 mg/kg famodin (Fam); 75 mg/kg quercetin (Que); etil alkol grubuna 1ml etil alkol ve sham grubuna ise izotonik NaCl eşit hacimlerde gavajla verilmiştir. Bir saat sonra tüm ratlar sakrifiye edilerek, mideleri çıkarılmıştır. Mideler büyük kurvatur boyunca kesilerek açılmış ve serum fizyolojikle yıkanmıştır. Mide mukoza lezyonları ile toplam mide alanı ve lezyon alanı hesaplanarak, ülser alanı/toplam mide alanı ülser indeksi olarak ifade edilmiştir. Oksidatif stresin göstergesi olan malondialdehid (MDA) ve redükte glutatyon (GSH) düzeyleri tam kanda ve dokuda; antioksidan özellik gösteren askorbik asit, serum β-karoten ve retinol serumda; Süperosit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ise eritrositlerde ölçülmüştür. Mide doku kesitlerinde mukozal ödem, hemoraji, inflamasyon, epitel hücre erozyonu ve interlökinler (IL-6, IL-1β) değerlendirilmiştir. Bioelement seviyeleri ise homojenize edilmiş dokularda incelenmiştir. Akut toksitite araştırması için farelere 100, 250, 500, 1000, 3000 ve 5000 mg/kg AEE dozları uygulanmıştır. Bu araştırmada herhangi bir tosik etki gözlemlenmemiştir. AEE-500, 250, 100, Fam-20 ve Que-75 sırasıyla 81.0, 67.5, 67.0, 76.3 ve 72.4 % ülser oluşumunu inhibe etmiştir.
Özet (Çeviri)
Abelmoschus esculentus L. (Malvaceae), is a medicinal plant widely used in Turkish traditional medicine for the treatment of various diseases such as ulcers and gastritis. In the present study, we evaluated the gastroprotective effect of Abelmoschus esculentus L. extract (AEE) against ethanol-induced acute gastric mucosal injury in animal models. Wistar rats were administered with 500, 250 or 100mg/kg AEE; 20mg/kg famotidine (Fam); and 75 mg/kg quercetin (Que). Following a 60 min period, all the rats were given 1mL of ethanol (80%). One hour after the administration of ethanol, all groups were sacrificed. The area of stomach tissue and gross lesions were approximately calculated. The results were translated to the term of“total ulcer area/total gastric area”and these were expressed as an ulcer index. Malondialdehyde (MDA) which is sign of oxidative stress and reduced glutathione (GSH) levels were measured in whole blood; ascorbic acid, β-carotene and retinol which is prove antioxidant property levels were measured in serum. Superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) were measured in erythrocytes. Mucosal edema, hemorrhage, inflammation, epithelial cell erosion and interleukins (IL-6, IL-1β) were evaluated in gastric tissue sections. Bioelement levels were examined in homogenized tissues. Up to at 5000 mg/kg, the extract produced (AEE) no sign of toxicity in animals. AEE-500, 250, 100, Fam-20 and Que-75 inhibited ulcer formation by 81.0, 67.5, 67.0, 76.3 and 72.4%, respectively.