Kızılcaören-Kocayayla ve Yaylabaşı Th-NTE cevherlerinin xrf ve aas yöntemleriyle incelenmesi
  1. Tez No: 50605
  2. Yazar: YILMAZ GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL ERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Dünya toryum rezervinin % 43 'ü ülkemizde Eskişehir-Sivrihisar'da bulunmaktadır. Toryum yataklanndaki mineraller % 3-4 tenörlü NTE' leri içerirler. Toryum' un yanında endüstüride önemli miktarda kullanılan ve çok aranan bu elementlerin kazanılması ekonomik bir potansiyel oluşturur. Bu sebepten yöredeki NTE lerin analizi ile ilgili araştırmaların yapılması gereklidir. Yöredeki cevherleşmeler damar tipidir. Fakat her damarda bu minerallerin dağılımı farklıdır. Mineralojik açıdan farklı yapı gösteren bu damarlara ait cevher örneklerinde çözündürme ve analiz yöntemlerinde farklı sorunlar çıkmaktadır. Bu çalışma Kocayayla ve Yaylabaşı bölgelerinden ÖZGENÇ tarafından derlenen örnekler üzerinde yapılmıştır. Yörenin basneazit,florit,barit ve karbonatit mineralleri içeren ömrkleri üzerinde XRF ve AAS cıhazlan kullanılarak Si, Al, Fe, Mg, Na, K, Ti, Mn, Ca, Ba, La, Ce, Sr, Th, Nb, Rb, Y, 2r ve U analizleri yapılmıştır. AGV-1, GSP-1, G-2, W-2, SY-2, SY-3 ve STM-1 isimli uluslararası standartlar kullanılarak AAS ile majör element analizleri yapıldı, sonçlar tablo 12' de verildi. XRF spektrometresi ile ölçülen majör elementler Ba, La, Ce, Sr ve Th olup sonuçlar tablo 14' te verilmiştir. Bu analizler için analiz edilen elemendere ait saf oksit veya tuzlarını kullanarak sentetik standartlar hazırlanmıştır. Nb, Rb, Y, Zr ve U analizleri AGV-1, GSP-1, G-2. VV-2, SY-2, SY-3 ve STM-1 uluslararası standartlar kullanılarak XRF spektometresi ile yapımıştır. Bu çalışmanın devamı olarak XRF spektrometresi ile diğer NTE' lerin analizi yapılabilir. Fakat bu analizlerin yapılabimesi için önkonsantrasyon işlemi gereklidir. Önkonsantrasyon işleminde SX, IX ve çökürme basamakları vardır. Bu işlemlerim zorluğu ve XRF spektrometresinin NTE* 1er için belirleme sınırının yüksekliği NTE' analizi için XRF spektrometresini pratik ve seçkin bir yöntem olmaktan çıkarır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY 43% of the earth's thorium reserve is found in Eskişehir - Sivrihisar district in our country. The minerals in these thorium ores contain rare earth elements (REEs) having a tenor of 3-4 %. Beside thorium, it gives a great potential in economic grade to recover these elements which are used in industry in high amounts and demanded very much. Therefore, studies about the analyses of REEs in the reşon must be done. The mineralization of this district is mainly formed by veins. The distribution of minerals in the veins is different. The are samples obtained from different mineralization structures in the veins of the region cause troubles in dissolving and analyzing processes. The samples from Kocayayla and Yaylabaşi regions collected by ÖZGENÇ were analyzed in this work. The analyses of Si, Al, Fe, Mg, Na, K, Ti, Mn, Ca, Ba, La, Ce, Sr, Th, Nb, Rb, Y, Zr and U were performed by XRF and AAS instruments in the samples of the district which contain bastnaesite, fluorite, barite and carbonatite mineralizations. The universal standards such as AGV-1, GSP-1, G-2, W-2, SY-2, SY-3 and STM-1 were used to analyze major elements by AAS and the results were given in Table 12. The major elements analyzed by XRF were Ba. La. Ce, Sr and Th and their results were given in Table 14. For these analyses, synthetic standards were prepared by using their own pure oxides or salts. The analyses of Nb. Rb. Y. Zr and U were performed by using universal standards of AGV-1. GSP-1. G-2. W-2. SY-2. SY-3 and STM-1 with XRF spectrometer. Other REEs can be analyzed by XRF spectrometer in further studies. However, preconcentration process is necessary in their analyses. In the proconcentration process, there are SX, IX and precipitation steps. The difficulties in these steps and high detection limit of XRF spectrometer for REEs take out XRF from practical and selected analytical methods in determining REEs. 49