Yaşlılarda kuvvet antrenmanlarının motor becerilere etkisinin araştırılması
Tthe effects of strength training on motor abilities of older people
- Tez No: 506109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Muğla merkez ve ilçelerindeki huzurevinde yaşayan yaşlılarda kuvvet antrenmanlarının motor becerilerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırma kapsamında farklı huzurevlerinde ikamet eden 304 gönüllü araştırmaya dâhil olmuştur. Bunlardan 154 yaşlı (55 Kadın ve 99 erkek) Elastik band (thera-band) ve dambıl egzersizlerinden oluşan 12 haftalık bir kuvvet egzersiz programına katılmış ve geri kalan katılımcılar ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Bu amaçla, ön test ve son test kuvvet ölçümleri ve motor beceri testleri uygulanmış ve sonrasında istatistiksel analizleri yapılmıştır (SPSS 17, eşleştirilmiş t testi).
Özet (Çeviri)
This research was studied for investigating the effects of strength training on motor abilities of elderly. Totally 304 elderly people were invited to this study. 154 of them (55 women and 99 men) participated 12-week strength exercise program which included Thera band and dumbbell exercises while other participants stayed as control group. Pre-test and post-tests measurement for strength and motor ability variables were performed and analyzed by using SPSS 17 (paired t test) test.