Orta Karadeniz Bölgesi elektrik dağıtım sektöründe kullanılan ağaç direklerinin çevre ve iş güvenliğine etkileri
Effects of environmental and business safety on treadments used in The Middle Black Sea Regional electricity distribution sector
- Tez No: 506114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YAĞIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İş kazaları, çalışanın iş yerinde karşılaştığı ve sonucunda çeşitli yaralanma, uzuv yitirme ve hatta hayat kaybına uğraması olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda iş kazaları ile ilgili hem yasa tasarılarında hem de bilimsel alanda çalışmalar hızla devam etmektedir. Bu çalışmalar ile ölümlü iş kazalarında ve yaralanmalarda bilgilendirme yolu ile düşüş sağlanması hedeflenmektedir Elektrik dağıtım sektöründe, direklerinin bakım ve onarımını üstlenen çalışanlar da iş kazaları bakımından oldukça riskli grupta yer almaktadırElektrik direklerinin çeşitleri, çalışanların yeterli koruyucu donanıma sahip olup olmadıkları iş kazaları risklerini etkileyen faktörlerden birkaçıdır. Elektrik dağıtım sektöründe kullanılan ağaç direklerin bir takım üstün olmayan özellikleri nedeniyle iş kazalarına neden olabileceği bu çalışmanın ana konusudur. Bu çalışma ile ağaç direklerin kullanım amaçları, çeşitli prosedürleri, iş güvenliğine ve çevreye olan etkileri araştırılmıştır. Ağaç elektrik direklerinde kullanılan emprenye maddeleri de hem çevre için hem de insan sağlığı için bir tehdit unsuru oluşturmaktadır. Bu çalışmanın ikinci kısmında ise emprenye maddelerinin olumsuz etkileri ve emprenye işleminde kullanılan yöntemler ve güçlendirme işlemleri üzerinde durulmuştur. Son bölümlerinde ise uygulanmış olan anketten elde edilen veriler bilgisayar programına aktarılarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents are defined as which employees come accross at workplace and as a result of it, they are exposed various injuries, loss of limb and even loss of life. In recent years, studies on both the draft law and scientific researches about occupational accidents continue rapidly. With these studies, it is aimed to decrease the mortal occupational accidents and injuries by the way of informing. In electricity distribution sector, employees who undertake the maintenance and repair of utility poles also take place in a very risky group in terms of occupational accidents. The types of utility poles and whether the employees have adequate protective equipment or not are several of the factors which effect the occupational accident risks. Because of the several non superior features of the wooden utility poles, that are used in electricity distribution sector, can cause occupational accidents is the subject of this study. With this study, the intended uses of wooden utility poles, the effects to occupational safety and environment were researched. The impregnite which is used on wooden utility poles create threat on both environment and human health. On the second part of this study, the negative effects of impregnite, the methods that are used impregnation process and strengthening process are emphasized. In the last sections, the evaluation was done by transferring to the computer program the data obtained from the applied survey.