Farklı arpa bulk populasyonlarının kantatif özellikleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 50615
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN BİRKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
IV ÖZET FARKLI ARPA BULK POPULASYONLAREVIN KANTİTATİF ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR KUŞAKSIZ, Tamer Doktora Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Metin Birkan Yıldırım Mart 1996, 91 sayfa. Mutasyon kaynaklı melez arpa populasyonlarının agronomik özelliklerinin belirlenmesi ve seleksiyon sonucu elde edilecek genetik kazançların hesaplanarak irdelenmesi amacıyla 6 mutant-hibrid arpa populasyonu ve 4 kontrol çeşidi 1992-1993 ve 1993-1994 ekim yıllarında Bornova ve Menemen'de 4 tekerrürlü bir mikro verim denemesinde yetiştirilmiştir. 1992-1993 ekim yılında Bornova ve Menemen'deki denemelerden başlangıç populasyonlan oluşturmak için tesadüfi olarak normal görünüşlü tek bitkilerden her populasyon için %10 oranında yüksek verimli bitkiler seçilmiştir. Aynı işlemler kontrollere de uygulanmıştır. Seçilen tek bitkiler 1993-1994 ekim yılında Bornova ve Menemen'de döl sıraları halinde yetiştirilmiştir. Parsel verimi ortalamaları bakımından mutant populasyonlar kontrollerden üstün olmuştur. Ayrıca döl populasyonlannda parsel verimi için genetik kazanç ve beklenen genetik kazanç ortalamaları mutant populasyonlarda, kontrollerden daha yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDIES ON QUANTITATIVE TRAITS OF DIFFERENT BARLEY BULK POPULATIONS KUŞAKSIZ, Tamer Ph.D. Thesis in Field Crops Supervisor : Prof.Dr. Metin Birkan Yıldırım March, 1996, 91 pages Six mutant-hybrid barley populations and four control varieties in a micro yield trial with four replications were grown at Bornova and Menemen in order to determine the magnitude of the induced variation in various agronomical traits measured and to utilize these variations and to obtain genetic advances through selection during the 1992- 1993 and 1993-1994 growing seasons. In 1992-1993 growing season, the base populations were constructed by randomly selecting the normal looking single plants at Bornova and Menemen. Then the 10%of high yielding individual plants were selected in each population. The control populations were also constructed by applying the same procedures. The individual plants selected were grown at Bornova and Menemen in 1993-1994 growing season as progeny rows. There were mutant populations with higher mean and variance than those of the controls in terms of plot yield. In general, high expected genetic gains were calculated for plot yield in the progeny populations. The expected population means obtained by adding this genetic gains to the population means were higher than those of the controls.