A comparative study of the 1954 and 2013 crackdowns on the Muslim Brothers in Egypt
Müslüman Kardeşler'in maruz kaldığı iki baskı döneminin incelenmesi: 1954 ve 2013 baskı dönemleri
  1. Tez No: 506157
  2. Yazar: ÖMER ŞİPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Müslüman Kardeşler hareketi kurulduğu 1928 yılından beri hem Mısır'ın hem de Ortadoğu'nun en önemli aktörlerinden biri olagelmiştir. Siyasi arenada önemli ve etkin bir actor olagelen bu hareket bu etkinliği ve etkililiğinin bedelini birçok defa devletin hışmına maruz kalarak ödemiştir. Bu çalışma, bu bağlamda hareketin maruz kaldığı iki baskı dönemine odaklanıp bu dönemleri karşılaştırmıştır. Ilk olat-rak Cemal AbdulNasır'a suikast girişimi sonrası hareketin maruz kaldığı ve nerdeyse yirmi yıl süren baskı dönemini incelemiştir. Sonrasında da 2013 yılında darbeyi müteakip maruz kalınan ortadan kaldırma çabalarını incelemiştir. Bu çalışma, bu dönemleri, şiddet, ekonomi-politik ve uluslararası boyutları bağlamında karşılaştırmaya girişmiştir. Bu karşılaştırma, hareketin 1954'teki benzeri bir yok edilme çabasıyla karşı karşıya olduğuna işaret etmiştir. Bu sancılı dönemden nasıl çıkılacağı belirsizliğini korurken, hareketin 1970'lerin başında tekrardan filizlenmesinin uygun şartlar oluştuğunda tekrarlanabileceğini düşünmek yersiz olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Muslim Brothers have been one of the most important organizations in Egypt with its history spanning more than eighty-years. Founded in 1928 by Hasan al-Al-Banna, it swiftly rose as an important political actor both within and outside Egypt. Its being an important actor in the political arena has been costly for the organization. This thesis attempts to examine two crackdowns against the organization, one in 1954 and the other in 2013, to understand their similar and different dynamics. To do so the thesis first examines the general historical contexts of the clashes between the Egyptian state and the Muslim Brothers, the international dimension of the crackdowns, their political economy, and lastly their aftermath. The examination shows that the similarities are deep in that both like al-Nasser, al-Sisi has been enthusiastic about eradicating the Muslim Brothers completely. It also shows while the Brothers were able to revive thanks to the opportunity spaces opened in the early 1970s through the efforts of figures like Umar al-Tilmisani, they are not in propitious conditions now to gain their old status