Multidimensional factors affecting digital financial literacy: The case of Cameroon
Dijital finansal okuryazarlığı etkileyen çok boyutlu faktörler: Kamerun örneği
  1. Tez No: 986198
  2. Yazar: OUMARU ADAMU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN COŞKUN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşen küresel finans sistemiyle birlikte, Dijital Finansal Okuryazarlık (DFL), özellikle Kamerun gibi gelişmekte olan ekonomilerde finansal kapsayıcılık ve sürdürülebilir kalkınma için kritik bir yetkinlik haline gelmiştir. Bu çalışma, Kamerun örneği üzerinden bireylerin çok boyutlu dijital finansal okuryazarlık düzeylerini etkileyen faktörleri belirlemeyi ve literatürdeki mevcut boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş olup, veriler Aralık 2024 ile Şubat 2025 tarihleri arasında üniversite öğrencileri ve mikrofinans müşterilerinden oluşan 662 katılımcıdan anket tekniği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS istatistik programı kullanılarak faktör analizi, varyans analizi ve çoklu regresyon modelleri ile test edilmiştir. Çalışmanın bulguları, literatürdeki genel beklentinin aksine, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir ve meslek gibi sosyo-demografik değişkenlerin, katılımcıların dijital finansal okuryazarlık düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir açıklayıcı olmadığını ortaya koymuştur. Yapılan faktör analizi sonuçları, DFL kavramının tek bir boyuta indirgenemeyeceğini, aksine çok boyutlu ve karmaşık bir yapı sergilediğini doğrulamıştır. Sonuç olarak bu araştırma, Kamerun bağlamında dijital finansal okuryazarlığın yalnızca demografik özelliklerle açıklanamayacağını göstermektedir. Bulgular, finansal okuryazarlığı artırmaya yönelik politikalarda demografik hedeflemelerin ötesine geçilmesi gerektiğini; teknolojik erişim, davranışsal eğilimler ve sisteme duyulan güven gibi bağlamsal faktörlerin daha belirleyici olabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the digitalisation of the global financial system, Digital Financial Literacy (DFL) has become a critical competency for financial inclusion and sustainable development, particularly in developing economies such as Cameroon. This study aims to identify the factors influencing individuals' multidimensional digital financial literacy levels using the example of Cameroon and to fill the existing gap in the literature. A quantitative research method was adopted in the study, and data were collected using a survey technique from 662 participants, consisting of university students and microfinance customers, between December 2024 and February 2025. The data obtained were tested using factor analysis, variance analysis, and multiple regression models using the IBM SPSS statistical programme. Contrary to general expectations in the literature, the findings of the study revealed that socio-demographic variables such as age, gender, education level, income, and occupation were not statistically significant predictors of participants' digital financial literacy levels. The results of the factor analysis confirmed that the concept of DFL cannot be reduced to a single dimension, but rather exhibits a multidimensional and complex structure. In conclusion, this research demonstrates that digital financial literacy in the Cameroonian context cannot be explained solely by demographic characteristics. The findings indicate that policies aimed at increasing financial literacy must go beyond demographic targeting; contextual factors such as technological access, behavioural tendencies, and trust in the system may be more decisive.