II. Meşrutiyet'ten 1922 yılına kadar Türk romanında Paris
Paris in Turkish novel from II. Constitutionalism to 1922
  1. Tez No: 506211
  2. Yazar: SEMA GÖZÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKSUT YİĞİTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Osmanlı İmparatorluğu 19. asırla beraber Batı medeniyetine sonuna kadar kapılarını açar. Daha sonraki dönemlerde de Batı medeniyetiyle temas devam eder. Batı medeniyetinin âdeta bir rol modeli olan Paris ise Türk aydını ve sanatçısı için dönemin kültür, sanat ve siyasi hayatı açısından öncü şehirlerinden biri haline gelir. Bu şekilde sadece fiziksel mekân değil bir zihniyeti de temsil eden işlevsellik kazanan Paris, Türk romanında sıklıkla kullanılan bir mekân olmuştur. Bu doğrultuda hazırlanan çalışmada, II. Meşrutiyet'ten 1922 yılına kadar Türk romanında, Paris'in eserlerde hangi açıdan algılandığı ve bir roman unsuru olarak nasıl bir rol yüklendiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Beş ana bölümden oluşan çalışmanın birinci kısmını oluşturan“Giriş”bölümünde tezin zaman dilimini kapsayan II. Meşrutiyet devrinin tarihi, siyasi, sosyal ve edebi hayatı hakkında bilgi verilmiştir; ikinci kısımda“İncelenen Romanların Tanıtımı ve Özeti”başlığı altında, incelenen romanların tanıtımı ve özeti yer alır;“Mekân Bağlamında Türk Romanında Paris”başlığını taşıyan üçüncü kısımda, romanlarda Paris'e dair geçen mekânlar ve bu mekânlar etrafında şekillenen görüşler ortaya konulmaya çalışılmıştır;“Kahraman Bağlamında Türk Romanında Paris”başlığını taşıyan dördüncü kısımda, Paris'in roman kahramanları açısından nasıl bir nitelik kazandığı ele alınmıştır;“Zihniyet Bağlamında Türk Romanında Paris”başlığını taşıyan beşinci kısımda Paris'in fiziksel bir mekân olmaktan ziyâde romanlardaki fikri altyapının kurulmasında nasıl bir etken oluşturduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.“Sonuç”kısmında ise incelenen eserler neticesinde elde edilen verilerin genel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire opens the doors till the end to Western Civilization in 19. century. Within the later periods, interaction continues with the west. Paris which is virtually role model of Western civilization becomes one of precursor city with regard to culter, art and political of term for Turkish scholar and Turkish artist. In this manner, Paris which represents not only physical place but also mentality and goins functionality has been a place which frequently uses a place in Turkish novel. Prepared work in this direction is tried to retain about which aspect to perceived of Paris in work how is took role as an element of novel, in period of II. Constitutional period to Republic period. In the first part of the work introdiction which consits of five parts is given the informations about the period of II. Constitutional of historical, political, social and literary life which contains episode of the thesis; in second part it is given introduction and summary of inspected novels under the title“Introduction an Summary of Inspected Novels”; in the third part titled“Paris In Turkish Novel In The Context of Space”, the novels attempted to reveal the spaces surrounding Paris and the opinions formed around them; The fourth part, titled“Paris in Turkish Novel in Heroic Context”, explains how Paris acquired novel qualities in terms of novel heroes; In the fifth section, titled“Paris in Turkish Novel in the Context of Mentality”, it was attempted to determine how Paris created the infrastructure of ideas rather than being a physical space. In the“Conclusion”section, a general evaluation of the data obtained in the context of the examined works is made.