Maliyet yönetim sistemlerine sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımlar
Sustainability-focus approaches to cost management systems
  1. Tez No: 506212
  2. Yazar: BUSE ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya'da yaşamın devamını sağlayacak kaynak döngüsünün sağlanabilmesi ölçüm, hesap verilebilirlik, denetim ve iletişim kanallarının şeffaflığı ile mümkün görünmektedir. Sürecin ilk aşaması olarak kabul edilen kaynak kullanımının yönetilmesi konunun maliyet ve yönetim boyutlarına da ışık tutacak önemli bir halkasıdır. Bu kapsamda çalışmada sürdürülebilirlik kavramı irdelenerek kavramın maliyet yönetim yaklaşımlarıyla ilişkisi ortaya konmuş ve sürece sağladığı katkılar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ability to provide a resource cycle that will lead to a lifetime in the world is possible with the transparency of channels of measurement, accountability, control and communication. Managing the use of resources, which is considered to be the first step of the process, is an important circle that will shed light on the cost and management dimensions. Based on this content; concept of sustainability was examined by expressing the relation with managerial cost and also assessed contributions to the process.