Romanov x ivesi melezi koyunlarda süt bileşenleri ve somatik hücre sayısının değişimi
Change of milk compounds and somatic cells in Romanov x awassi hybrids sheep
- Tez No: 506229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY BARITCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada Dicle Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümü Küçükbaş Hayvancılık Araştırma İşletmesinde bulunan Romanov x İvesi melezi koyunlarından Şubat, Mart ve Nisan aylarında alınan çiğ süt numunelerinde Somatik Hücre Sayısı ve süt bileşenleri analizleri yapılmıştır. İşletmedeki koyunlardan alınan örneklerde Şubat ayında 30 numuneden bir tanesi, Mart ayında yedisi ve Nisan ayında üçü SHS'nda 90 000 adetten yüksek olarak tespit edilmiştir. Süt örneklerinde yağ, kuru madde, protein, yoğunluk, donma noktası, laktoz ve mineral ölçüm değerleri de tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda yapılan istatistik analizlerde SHS, kuru madde, protein, laktoz ve donma noktası değerleri için aylar arasındaki görülen farklılık önemsiz bulunmuştur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the number of Somatic Cells and milk components were analyzed in raw milk samples taken from Romanov x Ivesi hybrids sheep at the Animal Science Research Institute of Dicle University, Faculty of Agriculture, Department of Animal Science, in February, March and April. In the samples taken from the operating sheep, one sample from 30 samples in February, seven samples in March and three samples in April were found to be higher than 90 000 samples in SHS. Fat, dry matter, protein, density, freezing point, lactose and mineral measurement values were also determined in milk samples. In the statistical analyzes conducted as a result of the research, the difference between months in SHS, dry matter, protein, lactose and freezing point was found to be insignificant (P>0.05).