ABD ve Rusya medyası arasındaki enformasyon savaşı: Ukrayna krizi örneği (2014)
Information warfare between American and Russian media: Ukrainian crisis case (2014)
  1. Tez No: 506228
  2. Yazar: VIOLETA STRATAN ILBASMIS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BARIŞ DOSTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Yakın zamanda ortaya çıkan Ukrayna krizi, dünya güçleri arasındaki ilişkileri yeniden şekillendirerek, yeni bir uluslararası düzen ortaya çıkarmıştır. Hem Rusya Federasyonu hem de ABD tartışmasız bir şekilde jeopolitik aktörlerdir ve çoğu zaman iki ülkenin nüfus alanları iç içe geçmektedir. Bu bağlamda Ukrayna krizi sadece bu duruma bir örnek teşkil etmektedir. 2013 yılında Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya ticaret ve ortaklık anlaşması imzalamayı önermesi üzerine, Rusya bir şekilde hamle yapmak zorunda bırakılmıştır. Böylece Avrupa Birliği'nin teklifi Ukrayna krizini tetikleyen neden olmuştur. Öncelikle bu çalışmanın amacı medya üzerinden yürütülen enformasyon savaşının bir portresini çizmek ve enformasyon psikolojik operasyonlar üzerinde bir analiz sunmaktır. Bu çalışmada medyanın ABD ve Rusya Federasyonu arasında enformasyonel ve psikolojik silah olarak rol aldığı varsayılmaktadır. İkinci olarak bu çalışma, CNN International ve Russia Today TV kanallarının Ukrayna krizini sunarken gösterilen ideolojik farklılıkları tasvir etmektedir. Ukrayna'nın başkenti Kiev'de büyük protestoların başladığı 2014 yılının Şubat ayından 2014 yılının Mayıs ayına kadar olan süreyi kapsayan bir medya araştırması yapılmıştır. Araştırma uluslararası çatışmalarda enformasyon savaşı enstrümanları olarak hareket eden ABD medyası ve Rusya Federasyonu medyası üzerine yoğunlaşmıştır. Bu yazının önemi Rusya Federasyonu medyasındaki ve aynı zamanda ABD medyasındaki önyargı tartışmalarına katkıda bulunmaktadır. Bu araştırmada uygulanan çalışma metodolojileri, içerik analizi ve Teun van Dijk'in Eleştirel Söylem Analizi (CDA) teorisidir.
Özet (Çeviri)
The recently emerged Ukrainian crisis has reshaped the relationship between world powers, drawing a new international architectural system. Both Russia and U.S. are incontestable geopolitical actors and most of the times their sphere of influence intertwines. The Ukrainian crisis is just an example in this sense. Due to the fact that in 2013, European Union offered Ukraine to sign the Trade and Association Agreement, Russia was forced to react in a way. Thus, European Union's offer to Ukraine was the reason of the Ukrainian turmoil. Firstly, the aim of this study is to portray the information warfare and to provide analysis of information psychological operations through media. Media in this study is considered to play the role of an informational and psychological weapon between American and Russian media. Secondly, this study depicts the ideological differences presented in the discourse of CNN International and Russia Today TV channels on the representation of Ukraine crisis. A media research has been conducted from February 2014, when massive protests were taking place in the Ukrainian capital of Kiev to April 2014. The research is focused on Russian and American media as instruments of information warfare within international conflicts. The relevance of this paper is to contribute to the discussion on media bias on the Russian, but also on American side. The study methodologies applied in this research is the content analysis and Teun van Dijk's Critical Discourse Analysis (CDA) theory.