The effect of social media in marketing activities of SMEs in Turkey
Türkiye'deki KOBİ'lerin pazarlama aktivitelerinde sosyal medyanın yeri
  1. Tez No: 506235
  2. Yazar: SERHAT KARATUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, pazarlama faaliyetlerinde sosyal medya ve Türkiye'deki KOBİ'lere olan etkileri ile ilgili soruları yanıtlamak için yapılmıştır. Bu çalışma Türkiye ekonomisi ile ilgilidir. Sosyal medyanın Web 2.0 teknolojisiyle ortaya çıkması, hem tüketicileri hem de girişimcileri cezbetmiştir. Sosyal medya insanlar için çeşitli araçlar ile günlük bir yaşam etkinliği haline gelmiştir. İnsanlar neler olduğunu bilmek için sosyal medyaya bakarlar veya içeriklerini ağ üzerinden paylaşırlar. Küçük veya orta büyüklükteki girişimciler, özellikle pazarlama yönünden çok fazla sorun yaşamaktadır. Sosyal medya tüketicilerle etkileşim kurma ve işletmenin onlara ürünlerini sunma fırsatı verir.Teknoloji ve sosyal medya kullanımı KOBİ'lerdeki bu boşlukları doldurabilir. Araştırmanın analizinde, küçük ve orta ölçekli girişimcilerden veri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Girişimciler için yapılan ankette 12 değişkenlikte soru sorulmuştur. Analiz için ise SPSS yazılımı kullanılmıştır. Sonuç olarak, KOBİ sahiplerinin sosyal medya kullanım algısı ve pazarlama faaliyetleri üzerindeki etkileri ya da etkilenmesi incelenmiştir. Ayrıca sosyal medyanın, KOBİ'lerin kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak ekonomik, rekabetçi ve iletişimsel bir etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study designed to answer the questions relevant to social media in marketing activities and its effects on SME's in Turkey. This study concerns the economy of Turkey. The emergence of social media with the technology of Web 2.0, it attracted both consumers and both entrepreneurs. Social media become a daily life activity for people, with various gadgets. They are checking Social media for what is going on or sharing their content on the network. On small or medium-sized entrepreneurs having a lot of problems especially on the marketing side of the business. Social media gives the opportunity to interact with consumers and present the products of the business. The use of technology and social media can fill the blanks in the marketing problems of SME's. In the analysis of the research, the survey method used for gathering data from small and medium scaled entrepreneurs. The survey for entrepreneurs which has a 12 variable scale was asked. For the analysis, the SPSS software was used. In conclusion, the SME owner's social media usage perception and the effects they have on their marketing activities or got influenced has analyzed. Also, it is found that social media has the effect the SME's of Turkey economically, competitively and communicatively depending on the usage habits.