The impact of social network marketing activities on consumers intention to purchase in Malaysia, with the mediation effect of consumer engagement
Sosyal medya pazarlama faaliyetleri ve tüketici katılımının Malezyadaki satın alma niyetine sahip tüketicilerin üzerindeki aracılık etkisi
- Tez No: 551886
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERCAN GEGEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sosyal medya platformlarının ortaya çıkması, şirketlerin tüketicileri aynı anda satın alma niyetlerini teşvik etmek ve tüketicilerin katılımını artırmak için kitlelere ürün veya hizmet pazarlamak için bir araç sağlamıştır. Bu amaçla, araştırmanın amacı, sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin, tüketici katılımının aracılık edici etkisini bularak satın alma niyetleri üzerindeki rolünü incelemektedir. Malezya moda endüstrisi örneği araştırmayı yürütmek için alındı. Araştırma için nicel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın hedeflenenleri Malezya, Kuala Lumpur'da yaşayan tüketicilerdir. 160 kişi örnek boyut için seçildi. Araştırmanın veri toplanması için kendi kendine yönetilen bir anket araştırma aracı olarak alınmıştır. Araştırma sorularını yanıtlamak için tanımlayıcı analiz, güvenilirlik analizi, regresyon analizi ve aracılık analizi gibi farklı istatistiksel testler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, tüketici katılımının sosyal medya pazarlama faaliyetleri ile Malezya moda markalarını satın alma niyetleri arasındaki ilişki üzerinde arabuluculuk etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of social media platforms has provided a mean to the companies to market the products or service to the masses for inducing the consumers purchase intentions at the same time, increasing the consumer engagement. For this purpose, the motive of the study is to examine the role of social media marketing activities on intentions to purchase by finding out the mediating effect of consumer engagement. A case of fashion industry of Malaysia is taken to carry out the research. Quantitative research method was carried out for the study. The targeted respondents of the study are consumers living in Kuala Lumpur, Malaysia. A sample size of 160 is selected. A self-administered questionnaire is taken as a research instrument for data collection of the study. Different statistical tests such as descriptive analysis, reliability analysis, regression analysis and mediation analysis are carried out to answer the research questions. The results of the research show that consumer engagement has a mediating effect on the relationship between social media marketing activities and intentions to purchase of fashion brands of Malaysia.