Sermaye Piyasası Hukuku ve piyasa dolandırıcılığı (manipülasyon) suçu
Capital Market Law and market fraud crime (manipulation)
- Tez No: 506282
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN İÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Gelişen ülke ekonomilerinde sermaye piyasalarına özgü bir takım suçlar meydana gelebilmektedir. Bu suçlardan biri olan piyasa dolandırıcılığı (manipülasyon) suçu, Avrupa Birliği uyum süreci etkisi ile ülkemiz hukukunda da yerini almış ve Sermaye Piyasası Kanunu ile düzenlenmiştir. Özellikle 2499 Sayılı (eski) Sermaye Piyasası Kanun'da tanımlanmaya çalışılan bu suç türü, 6362 Sayılı (yeni) Sermaye Piyasası Kanunu'nda biraz daha net ve belirgin bir şekilde nitelendirilmiştir. Bu çalışmada öncelikle piyasa, sermaye piyasası ve sermaye piyasanın hukuksal düzeni, sonrasında ise piyasa dolandırıcılığı (manipülasyon) suçu incelenmiş, önem arz edebilecek olan bazı noktalar eski mevzuat ile mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In developed country economies, a number of crimes specific to capital markets can occur. The crime of market fraud (manipulation) resulting from these crimes has taken place in the law of our country with the effect of European Union harmonization process and it is regulated by the Capital Markets Law. This type of crime, especially tried to be defined in the (former) Capital Market Law numbered 2499, has been described more clearly and distinctly in the (new) Capital Market Law numbered 6362. In this study, firstly the market, the capital market and the legal regulation of the capital market, and then the market fraud (manipulation) were investigated and some points that could be important were compared with the old legislation.