An Aristotelian Tragedy in game of thrones: The downfall of the Lannister Twins
Taht oyunları'nda Aristotelesvari bir Tragedya: Lannister Kardeşlerin çöküşü
- Tez No: 506281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KESİRLİ UNUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Radyo-Televizyon, Philosophy, Radio and Television
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
George R.R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı roman serisinden uyarlanan Taht Oyunları dizisi, fantastik diyar Westeros'taki güç mücadelesini konu alır. İkiz kardeşler Cersei ve Jaime Lannister bu mücadelenin başlıca aktörlerindendir. Dizi boyunca her iki karakter kendi eylemleri sebebiyle trajik bir çöküş yaşar. Bu tez Cersei ve Jaime Lannister'ın çöküşünü Aristoteles'in tragedya anlayışı üzerinden incelemektedir. Tez Poetika'yı baz alarak iki karakterin iç içe geçmiş olay örgüsüne odaklanmakta ve bu kurgunun neden Aristoteles'in tragedya anlayışına uygun düştüğünü açıklamaktadır. Çalışma dizinin ilk altı sezonunu kapsamakta ve yorumlayıcı bir yaklaşım benimsemektedir. İncelenen iki olay örgüsünde de izleyicide korku ve acıma duygularını uyandırabilecek insan eylemleri taklit (mimesis) edilmektedir. Bu eylemler, Aristoteles'in Poetika'da belirttiği şekilde, birbirini neden-sonuç olarak izler. Böylece en şaşırtıcı olaylar bile akla yatkın hale gelir. Tez bu rasyonel olay örgüsünün izleyici üzerinde kathartik bir etki yaratabileceğini savunur. İzleyici her iki kahramanın kendi sonunu trajik hatalar yaparak hazırladığını anlayabilir ve bu süreci izlemekten keyif alabilir. Lannister kardeşlerin çöküşü, Aristotelesvari bir tragedyada olduğu gibi, insan eylemlerinin beklenmedik sonuçlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Fantasy TV series Game of Thrones, adapted from George R.R. Martin's A Song of Ice and Fire novels, is about several families battling for power in the mythical land of Westeros. Two major characters in this power struggle are the twins Cersei and Jaime Lannister, who experience a tragic downfall because of their own actions. This dissertation analyzes their interrelated plotlines according to Aristotle's theory of tragedy in the Poetics and adresses the following question: Why can we consider Cersei and Jaime Lannister's plotlines as Aristotelian tragedies? The study covers Seasons 1-6 of the TV series and adopts an interpretive approach. It emphasizes the imitation (mimesis) of human action in the tragedy of the twins. In accordance with Aristotle's analysis in the Poetics, both plotlines contain several pitiable and fearful events as well as shocking yet causally explainable twists. The dissertation argues that this intelligible plot structure can give the audience pleasure by enabling the catharsis of pity and fear. The viewer can find pleasure in understanding how the two tragic heroes make crucial mistakes (hamartia) and cause their own downfall. Mainly, the dissertation claims that this change of fortune demonstrates the unintended consequences of human action as in the case of an Aristotelian tragedy.