Farkllı ekim ve hasat zamanlarının adi fiğ (Vicia sativa)'de ot verimi ve verim özelliklerine etkisi
- Tez No: 50633
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET SOYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET FARKLI EKİM ve HASAT ZAMANLARININ ADİ Fİ? (Vida sativaYDE OT VERİMİ VE VERİM ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ ÜSTEK, Ayşe Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi; Prof.Dr.Hikmet SOYA Eylül, 1996, 37 sayfa Denemede, 1994-1995 kış yetiştirme döneminde Bornova ekolojik koşullarında adi fiğ (Kubilay 82) yetiştirilrniş, farklı ekim ve hasat zamanlarmm verim ve verim karakterlerine etkisi belirlenmiş ve aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. -Ekim zamanlan bitki boyu-yeşil ot-kuru ot ve kuru madde verimlerinde önemli etkiye sahip olmasına karşın, yaprak ve sap yeşil ot oram, yaprak-sap kura ot oram ile yaprak-sap kuru madde oranlarında önemli etkiye sahip değildi. En iyi verimler ise 3 1 Ekim'de yapılan erken ekimlerden elde edildi. -Hasat zamanlan bitki boyu, yeşil ot verimi, yaprak sap yeşil ot verimi ile yaprak sap kuru ot oranlan ve verimleri, yaprak-sap kuru madde oram yaprak sap ve toplam kuru madde verimlerinde önemli etkiye sahiptir. Yaprak-sap oranında önemli etkiye sahip değildir. En iyi verimler ise 30 Nisan'da yapılan geç hasatlardan elde edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF DIFFENT SOWING TIMES AND CUTTING TIMES ON HERBAGE YIELD AND OTHER YIELDS CHARACTERISTICS OF COMMON VECTH (Vida sativa) ÜSTEK, Ayşe MScin Supervisor: Prof.Dr.Hikmet SOYA 1996, 37 pages In this study, KUBİLAY-82 cv of common vetch was used under ecological conditions of Bornova, in winten period of 1994-19955 sowing dates were 31 October, 16 November, 1 December and Cutting dates were 20 March, 12 April, 30 April. According to the results obtained, the differences between the sowing times and cutting times had significant effects on the plant heights, green herbage yields, dry herbage yields and dry matter yields. In Ege Regional Conditions common vetch which is suppased to be rototiand crop must be sown as early as possible (Early November) and must be cut as late as possible (Late April).