Nesne yönelimli ortak çalışma ortamı tasarımı ve uygulamaları
- Tez No: 50634
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı bilgisayar destekli ortak çalışma ortamı tasarlamak ve uygulamaktır. Geliştirilen ortam sanal bir masaya benzetilebilir. İnsanlar bu masanın etrafına bilgisayarları aracılığı ile toplanırlar. Bunun için bütün makinaların internet protokolü olan TCP/IP ile bir ağa bağlı olmaları yeterlidir. Geliştirilen bu sistem yardımı ile farklı binalarda, farklı şehirlerde hatta farklı ülkelerde yaşayan çeşitli gruplardaki insanlar, fiziksel olarak bir arada bulunmadan da birlikte çalışmalar yürütebilirler. Böylece dünyanın çeşitli bölgelerindeki insanların bu masa ile interaktif olarak bilgi değişimi yapabilmesi sağlanır. Nesne yönelimli bir yaklaşımla tasarlanıp, uygulanan bu sistemin en büyük avantajı gelişmeye açık bir mimariye sahip olmasıdır. ABSTRACT The aim of this study is to design and implement a whiteboard system. The developed application can be thought as a virtual table. People gather around this table via their computers. The only requirement is that computers must connect to some network with Internet protocol which is TCP/IP. With the help of this system people from different socities in different buildings, different cities and different countries can collobarate remotely without physically meeting. Thus people around the world can exchange information by using this virtual table. Since this sytem is designed and implemented using object-oriented approach it has an expandable architecture.
Özet (Çeviri)