Enerji verimliliği için nem sensörü
Humidity sensor for energy efficiency
- Tez No: 506331
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KAVASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Enerji kaynaklarının kısıtlı olduğu dünyamızda enerjinin verimli olarak kullanılabilmesi büyük önem taşımaktadır. Sensör teknolojilerindeki gelişmeler enerjinin verimli kullanılabilmesi konusunda en büyük yardımcılardır. Bu tez çalışmasında tıpta, endüstride, tarımda, elektrikli ev aletlerinde yaygın olarak kullanılan ve enerji verimliliğinin sağlanmasında etkili olan nem sensörleri üretilmiştir. Tez çalışmasında Cd (CH3COO)2. 2H2O (kadmiyum asetat dihidrat), Zn (CH3COO)2. 2H2O (çinko asetat dihidrat) ve SnCI2. 2H2O (kalay II klorür dihidrat) başlangıç çözeltileri kullanılarak farklı hazırlama koşullarında döndürmeli kaplama yöntemi ile nem sensörleri üretilmiştir. Üretilen nem sensörlerinde çözücü, molarite değerleri ve kaplama parametreleri optimize edilmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde çözücü olarak % 50 su, % 50 alkol kullanılarak 0,5 M'lık Zn (CH3COO)2. 2H2O ve SnCI2. 2H2O başlangıç çözeltilerinin değişik yüzdelerle karışımından hazırlanan nem sensörlerinin alttaş üzerine homojen bir şekilde kaplandığı gözlenmiştir. Hazırlanan nem sensörleri üzerinde yapılan elektriksel ölçümler, sensörlerin geniş bir nem aralığında keskin elektriksel değişimler sergilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our world, where energy resources are limited, it is of utmost importance that energy can be used efficiently. Development in sensor technologies are the greatest help in the efficient use of energy. In this thesis, humidity sensors which are widely used in environment, industry, agriculture, electrical appliances and which are effective in ensuring energy efficiency are produced. In the thesis studies, humidity sensors were produced by spin coating method under different preparation conditions using Cd (CH3COO)2. 2H2O (cadmium acetate dihydrate), Zn (CH3COO)2. 2H2O (zinc acetate dihydrate), SnCI2. 2H2O (tin II chloride dihydrate) starting solutions. Solvent, molarity and coating parameters are optimized in the produced humidity sensors. As a result of the studies, it was observed that the humidity sensors prepared from the mixture of different percentages of 0,5 M zinc acetate dihydrate and tin (II) chloride dihydrate starting solutions using 50 % water and 50 % alcohol as solvent were uniformly coated on the substrate. The electrical measurements made on the prepared humidity sensors show that the prepared sensors exhibit sharp electrical changes in a wide range of humidity.