Kolesterol tedavisinde kullanılan bazı ilaç etken maddelerin kemometrik yöntemlerle tayini
Determination of some pharmaceutical substances used in the treatment of cholesterol of chemometric methods
- Tez No: 506366
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, UV Görünür Alan Spektroskopisi yöntemlerinden elde edilen veriler alındı ve kemometrik kalibrasyon yöntemlerinden temel bileşen analizi (PCA), temel bileşen regresyonu yöntemi (PCR), kısmi en küçük kareler yöntemi (PLS), farmasötik ezetimib ve rosuvastatin'in aynı anda miktar tayinlerine hiç bir ayırma işlemi kullanmaksızın başarıyla uygulanmıştır ve bu yöntemlerden elde edilen veriler kemometrik olarak değerlendirildi. Bu çalışmada UV Spektroskopisi yöntemi ile bir ilaç numunelerinin etken maddeleri olan ezetimib ve rosuvastatin tayini amaçlanmıştır. Metot, basit, hızlı ve ucuzdur. Bu maddelerin tayini üzerine olan çalışmalar literatürde bulunmaktadır. Elde edilen veriler, lineer cebir matematiğine dayalı olarak bilgisayar destekli kalibrasyonlar kurularak kantitatif analizlerin yapılmasına olanak tanıyan Analitik Kimyanın bir kolu olan kemometri ile değerlendirildi. Hesaplanan sonuçlar, klasik spektrofotometrik metotla ile belirlenen sonuçlarla kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the data obtained from the methods of UV-Visible Spectroscopy were taken and the results of chemometric calibrations were compared with the principal component method (PCA), principal component regression method (PCR), partial least squares method (PLS), pharmaceutical ezetimibe and rosuvastatin were successfully applied without using any sorting procedure and the data obtained from these methods were evaluated chemometrically. In this study, ezetimibe and rosuvastatin which are the active ingredients of drug samples were aimed with UV Spectroscopy. The method is simple, fast and cheap. Studies on the identification of these substances are in the literature. The obtained data were evaluated by chemometry, which is a branch of Analytical Chemistry, which enables the quantitative analysis by establishing computer-based calibrations based on linear algebra mathematics. The calculated results were compared with the results determined by the classical spectrophotometric method.