Development of a nanogel based topical drug formulation for the treatment of neovascular age-related macular degeneration(nAMD)
Noevasküler yaşa bağlı makular dejenerasyon tedavisi için topikal bir ilaç formülasyonunun geliştirilmesi
- Tez No: 760158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÇETİNEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yaşa bağlı macula dejenerasyonu, çoğunlukla 60 yaş ve üzeri kişilerde geri dönüşü olmayan görme kaybına yol açan karmaşık bir göz hastalığıdır. Yaşa bağlı maküle dejenerasyonu, dünyada kişilerde görülen görme kayıplarının % 8.7'sini oluşturmaktadır. Yaşlanan popülasyonlarda her beş kişiden birinin bu hastalığa sahip olabileceği tahmin edilmektedir. Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu iki ana tipte sınıflandırılır: erken ve geç maküla dejenerasyonu. Geç maküla dejenerasyonu ıslak (neovasküler) ve kuru (neovasküler olmayan) olmak üzere iki şekilde sınıflandırılabilir. Erken evre maküla dejenerasyonu, retina pigment epitelinde meydana gelen değişiklikler ve küçük, sarımsı beyaz birikintilerin oluşumu ile karakterize edilir. Lazer fotokoagülasyon, VEGF inhibitörleri, ranibizumab, bevacizumab, aflibercept, pegaptanib, brolucizumab, abicipar, conbercept, faricimab, pazopanib ve bazı anti-VEGF peptidleri yaşa bağlı maküla dejenerasyonu tedavisinde kullanılan yöntemlerdir ancak bu tedavilere yanıt vermeyen veya ağrı, enfeksiyon gibi yan etkilerle karşılaşan çok sayıda hasta bulunmaktadır. Ayrıca tedavi oldukça maliyetlidir ve intravitreal enjeksiyonlar yapmak için deneyimli profesyonellere ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı, daha az üretim maliyeti olan ve anatomik ve fizyolojik bariyerleri aşabilen topical bir nano-ilaç formülasyonu geliştirmektir. Bu amaçla, VEGF-Fc reseptörüne yüksek afinitesi olan bir anti-VEGF peptidinin maküla dejenerasyonu tedavisinde kullanılması düşünülmüştür. Bu nanoformülasyonda, hücreye nüfuz etme kabiliyeti olan bir peptid (penetratin) ve retinaya spesifik hyaluronik asit ve anti-VEGF peptid birleştirilirken, nanoilacın stabilitesini arttırmak için divinyl sulfone, hidrofobisitesini arttırmak için ise kolesterol kullanıldı. HUVEC ve ARPE-19 hücreleri üzerindeki ilk sonuçlar, nanoilacın HUVEC hücre proliferasyonunu doza bağlı bir şekilde inhibe ettiğini, buna karşın ARPE-19 hücrelerinin proliferasyonunu etkilemediğini göstermektedir. HUVEC ve ARPE-19 hücreleri üzerinde denenen nanojellerin (nanojel 1 ve nanojel 2) enkapsülasyon verimliliğinin ise sırasıyla % 65 ve % 53 olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Age-related macular degeneration (AMD) is a complex eye disease leading irreversible vision loss of mostly 60 years-old or older individuals. AMD accounts for 8.7 % of blindness globally and an estimate of one of five people in aging populations, one of five people may have this disease. AMD is classified into two main types: early AMD and late AMD. Late AMD may be distinguished in two forms: wet (neovascular) and dry (non-neovascular) AMD. Early stages AMD is characterized by changes occurred in retinal pigment epithelium (RPE) and drusen (small yellowish white deposits) formations. Laser photocoagulation and injection of VEGF inhibitors; ranibizumab, bevacizumab, aflibercept, and pegaptanib, brolucizumab, abicipar, conbercept, faricimab, pazaopanib, are the approaches for AMD treatment. However, there are several patients who do not respond well to these treatments or face with side effects such as pain and infection. In addition, the treatment is costly and experienced professionals are required to perform intravitreal injections. The aim of this study is to develop a topical nanodrug formulation with less cost of production, capable of crossing the anatomical and physiological barriers of the eye. To this aim, an anti-VEGF peptide that has high affinity to VEGF-Fc receptor was used as the bioactive agent to control neovascularization of retina. In this nano formulation, a cell penetrating peptide (penetratin peptide) and hyaluronic acid (HA) which is specific to retina were combined with the anti-VEGF peptide. To increase the stability and control the size of the nanodrug, divinyl sulfone (DVS) and cholesterol were used, respectively. Encapsulation efficacy of nanogels were 65 % and 53 % for nanogel 1 and nanogel 2, respectively. Drug release was 16% from nanogel 2 whereas 36% of drug was released from nanogel 2 at the end of 24 hours. Initial results on HUVEC and ARPE-19 cells indicate that nanodrug inhibits HUVEC cell proliferation in a dose dependent manner, whereas does not affect ARPE-19 cells proliferation. We conclude that nanogels formulated in this study can be improved and investigated further as alternative AMD treatment to injectable monoclonal antibodies. The promising data obtained from in vitro studies should be validated with ex vivo and in vivo models to confirm the efficiency of the nanodrugs.