Bioliflerden üretilmiş atık tekstil kumaşların, kompozit malzemelerde takviye elamanı olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of vaste textile fabrics that made from biofiber as reinforcing elements in composite materials
  1. Tez No: 506380
  2. Yazar: ZEKİ İLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde çevre bilincinin ve hammadde maliyetlerinin artması ile çevre dostu ekolojik malzemelerin kullanımı oldukça önem kazanmıştır. Bu kapsamda doğal lif takviyeli kompozit malzemelerde özelikle pamuk, jüt, bambu ve sisal gibi takviyelerin kullanımı düşük maliyeti ve hammadde zenginliği bakımından oldukça yaygınlaşmıştır. Bununla beraber, yüksek performans ve üstün mekanik özeliklere sahip olmaları, çevre dostu olmaları, rahat işlenebilme özelliğine sahip olmaları gibi nedenlerden dolayı doğal lif takviyeli kompozitlere olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Son zamanlarda ekolojik kompozit üretim ve uygulamalarında takviye olarak kullanılan pamuk, jüt, bambu ve sisal gibi geleneksel ekolojik elyafların yanı sıra diğer elyaf çeşitlerinin (modal, tensel, viskon vs.) kompozitin mühendislik özelliklerini nasıl etkilediğinin araştırılması gerekliliğini doğurmuştur. Bu elyafların kompozitin mekanik ve fiziksel özelliklerini nasıl değiştirdiği araştırılması gereken bir konu olup, ekolojik elyaf takviyeli kompozitlerin kullanılabileceği alanlarda bilimsel verilerin sağlanması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında ekolojik kumaşlar üreten tekstil fabrikalarından toplanan atık kumaşların geri dönüşümünün sağlanabilirliği için ekonomik kompozitler üretilerek mekanik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, usage of environmentally friendly ecological materials has become very important with increasing of environmental awareness and raw material costs. In this context, the use of reinforcements such as cotton, jute, bamboo and sisal in natural fiber reinforced composite materials has become very popular in terms of low cost and raw material richness. In addition, there is also a growing interest in natural fiber reinforced composites due to their mechanical properties, significant operation advantages, chemical resistance, low cost / low density ratio and high performance, as well as environmental reasons. In recent years, it has become necessary to investigate how other fiber types (modal, tencel, viscose etc.) affect the engineering properties of the composites as well as traditional ecological fibers such as cotton, jute, bamboo and sisal which are used as reinforcement in ecological composite production and applications. How these fibers change the mechanical and physical properties of the composite is a matter to be investigated and it is important to provide scientific data in the areas where ecological fiber reinforced composites can be used. Within this study, economic composites will be produced and their mechanical properties were examined for the recycling of waste fabrics collected from textile factories producing ecological fabrics.