An interdisciplinary perspective towards makerspaces: 5 cases from London
Makerspace'lere disiplinlerarası bir bakış: Londra'dan 5 örnek
- Tez No: 794444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İletişim Bilimleri, Architecture, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Makerspace kavramı, komünite, (fiziksel) mekan ve çeşitli araçlar ile yapma eylemini teşvik eden işbirlikçi bir çalışma alanıdır. Bu tez ile, sürekli değişim halinde olan ve dinamik bir sosyal olgu olarak tanımlanan makerspace'leri örnekler üzerinden incelemek ve disiplinlerarası teoriler üzerinden araştırmak amaçlanmıştır. Bunu yaparken, bir makerspace'in kendi üyelerinden oluşan komünitesi ile bulunduğu çevredeki topluluklara; kentsel konumundan ve mekânsal tasarımına kadar yapma eylemi ile olan ilişkileri üzerinden nasıl oluştuğu sorunsallaştırmaktadır. Bu anlamda çalışma, makerspace özelliklerine ve gerekliliklerine duyarlı olması gereken bir vaka çalışması yöntemi sunarak makerspace'ler için teorik bir çerçeve inşa etmektedir. Vaka çalışmasının yapıldığı Makerversity, Blackhorse Workshop, South London Makerspace, The Warehouse ve Sugarhouse Studios makerspaceler Londra, Birleşik Krallık'ta yer almaktadır. Araştırma sürecinde mekânsal gözlemler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Aynı zamanda, makerlar ile yapılan görüşmeler podcast bölümleri olarak da yayınlanmıştır. Bu tez makerspace'lerin farklı disiplinler ile ilişkilendirilmiş özellikleri üzerine bakış açıları sunarken, maker topluluklarını, mekan ve üretimi ilişkilendirmeyi odağında bulundurur. Tezin tartışma bölümünde, kendi kimliklerini yaratan makerspaceleri tanımlamak için araştırmanın sonunda;“kentte girişimci bir zihniyete sahip bir topluluk”,“yenilikleri güçlendiren işbirlikçi bir ortam”,“çevrimiçi görünürlüğe sahip topluluk odaklı bir atölye”,“birlikte üretmek için açık erişimli bir fabrika”ve“sosyal ağa sahip disiplinlerarası stüdyolar için bir merkez”gibi kimlikler tanımlanmıştır. Bu kimliklerin amacı, makerpace'lerin karmaşık özelliklerine ve onları çevreleyen ekosistemlere dikkat çekmektir. Bu tezin önemi, sosyal bilimlerden mimarlık disiplinine kadar farklı bakışlarla makerspace literatürüne katkıda bulunması ve gelecek çalışmalar için sistematik bir çerçeve oluşturmasıdır.
Özet (Çeviri)
A makerspace is a workspace that encourages the maker community through collaboration by providing them (physical) space, tools and knowledge for making. This dissertation examines makerspaces as a dynamic social phenomenon in its continuous state of change, aiming to inquire into and theorise them. Specifically, the dissertation raises questions about the positioning of makerspaces, particularly about connections between makers, their community, physical space, neighbourhood and production process in a makerspace. In this sense, the study constructs a theoretical framework for makerspaces by offering a case study methodology needed to be responsive to makerspace characteristics and necessities. The research design employs an interdisciplinary perspective, from social theories to architectural discourse, and includes observation of makerspaces through site visits and semi-structured interviews with makers and directors from Makerversity, Blackhorse Workshop, South London Makerspace, The Warehouse, and Sugarhouse Studios, all based in London, United Kingdom. These interviews with makers were also released as podcast episodes regarding a selected method for the dissertation. This dissertation presents perspectives that makerspace possesses distinctive qualities, while the makerspace community positions making at the core of their social connections. Therefore, makerspaces' unique characteristics and contexts are discussed, while this is finalised in the construction of“makerspace identities”. With the help of cases, makerspaces are defined as“community with an entrepreneurial mindset in the city”,“collaborative environment empowering innovators”,“community-led workshop with an online visibility”,“open-access factory for everyone to co-create”, and“hub for cross-disciplinary studios with a social network”. These identities are to open up a discussion for the future makerspaces located in other cities or contexts; and to be aware of the relations between makers, inner maker community, and neighbourhood as well as the physical space and the urban context. Additionally, makerspaces may evolve into or challenge the concept of thirdspaces, enabling more collaborative settings. The significance of this dissertation is making contributions to literature using an interdisciplinary perspective, from social sciences to architectural discourse, and framing a systematic standpoint for future studies.