Bankalarda iç kontrol sisteminin risk azaltıcı etkileri: Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bir uygulama
Risk mitigation effects of internal control system in banks: An application in Eastern Black Sea Region
- Tez No: 506398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ANTEPLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Uluslararası ekonomik piyasalarda meydana gelen etkili ve önemli krizler, şeffaf olmayan finansal tablolar ve olumsuz durumları karşılayacak düzeyde olmayan yasal düzenlemeler nedeniyle bankalarda iç kontrol sisteminin gerekliliği artmıştır. Bu bağlamda olası risklerin tespiti ve önlenmesi, ayrıca mevcut risklerin kontrol edilmesi amacıyla Basel Bankacılık Gözetim ve Denetim Komitesi bankalarda iç kontrol sisteminin kurulmasına yönelik faaliyetlere başlamıştır. Genel yapısı itibariyle risklerin doğru bir şekilde tanımlanması ve yönetilmesi ile ilgili olan iç kontrol sistemi; kurumun amaç ve hedefleri doğrultusunda yasal mevzuata uygunluğu, işletmenin varlıklarının korunmasını, hata ve hileleri minimize etmeyi, tam, güvenilir ve zamanında mali raporlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The need for internal control system has increased due to the influential and significant crises that have occurred in the international economic markets, the non-transparent financial statements and the legal regulations that are not at a level to meet the adverse conditions. In this context, the Basel Banking Supervision and Audit Committee has started activities to establish internal control system in the banks in order to identify and prevent possible risks, to check the existing risks as well. The internal control system, which is related to the correct definition and management of risks in terms of its general structure; aims to provide full, reliable and timely financial reporting in compliance with the legal regulations in line with the aims and targets of the institution, to protect the assets of the enterprise, to minimize mistakes and deceit.