Açık teknik septorinoplastide nazal tip projeksiyon ve rotasyonunu arttırmak amacıyla kullanılan cerrahi tekniklerin karşılaştırılması
The compari̇son of the surgical tecniqes to improve the nasal tip projection and rotation on open tecniqe septorhinoplasty
- Tez No: 365193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BAYINDIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada açık teknik septorinoplasti cerrahisinde nazal tip projeksiyon ve rotasyon yetersizliğini düzeltmek amacıyla kullanılan iki farklı teknik olan sütür ve greft tekniklerinin tip projeksiyonu ve rotasyonunu attırmadaki etkinlikleri değerlendirildi. GEREÇ: Nazal tip projeksiyon ve rotasyon yetersizliği nedeniyle primer açık teknik septorinoplasti cerrahisi yapılan 89 hastanın bilgileri retrospektif olarak incelendi. Cerrahi sırasında kullanılan tekniklere göre hastalar beş gruba ayrıldı. Grup 1; transdomal sütür kullanılan 42 hasta, Grup 2; projeksiyon kontrol sütürü kullanılan 10 hasta, Grup 3; lateral krural çalma sütürü kullanılan 13 hasta, Grup 4; onlay tip grefti (cap, peck) kullanılan 14 hasta ve Grup 5; kalkan greft kullanılan 10 hastadan oluşmakta idi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların preoperatif ve postoperatif 1, 3, 6, 12, 36, 60. aylarda aynı cerrah tarafından fotoğraf çekim kuralları göz önüne alınarak çekilen fotoğrafları incelendi. Hastaların sağ lateral fotoğrafları üzerinde nazal tip projeksiyon ve rotasyonunu değerlendirmek için Nazolabial açı, Nazofrontal açı, Tip açısı, Nazofasiyal açı, Byrd-Hobar oranı, Simons oranı, Goode oranı, Crumley-Lancer oranı ve Powel-Modifiye-Baum oranı ölçüldü. Ölçümler imagej isimli program yardımıyla yapılarak kaydedildi. BULGULAR: Grupların hiçbirisinde nazofrontal açı ölçümlerinde preoperatif ve postoperatif 1, 3, 6, 12, 36, 60. aylarda çekilen fotoğraflarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). Postoperatif birinci yıldaki fotoğraflar değerlendirildiğinde Nazolabial açı ve Tip açı ölçümlerinde, grupların hepsinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptandı (p0,05). SONUÇ: Nazal tip projeksiyonu ve rotasyonunu arttırmak amacıyla kullanılan sütür tekniklerinin ve greft tekniklerinden onlay tip greftinin postoperatif 12. ay ölçümlerinde tip projeksiyon ve rotasyonu üzerine etkili yöntemler olduğu istatistiksel olarak saptanmıştır. Postoperatif 36. ayda yapılan karşılaştırmada sütür tekniklerinden transdomal sütür ve projeksiyon kontrol sütürlerinin, greft tekniklerinden onlay tip greftinin tip projeksiyon ve rotasyonu üzerine etkili olduğu ve postoperatif 60. ayda yapılan karşılaştırmada ise tüm teknikler içerisinde yalnızca transdomal sütürün nazal tip rotasyonu ve projeksiyonu üzerine etkili olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlarla, tip rotasyon ve projeksiyonunu arttırmak için kullanılan yöntemleri değerlendirmek amacıyla daha uzun süreli hasta takiplerinin yapıldığı, daha geniş vaka serilerinden oluşan çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to detec and compare the efficacy of different surgical techniques (suture and graft) to improve nasal tip projection and rotation in open technique septorhinoplasty. MATERIALS: A total of 89 patients who underwent primary septorhinoplasty surgery with open technique due to the lack of nasal tip projection and rotation were examined, retrospectively. Patients were divided into five groups according to the techniques that were used during surgery. Group 1; included 42 patients used the transdomal suture; Group 2; included 10 patients used the projection control suture; Group 3; included 13 patients used the lateral crural steal suture; Group 4; included 14 patients used onlay tip graft (cap, peck); and Group 5; included 42 patients used the shield graft. Preoperative photographs and postoperative photographs which were taken at 1st, 3rd, 6th, 12th, 36th, 60th months by considering the photo shoot rules by the same surgeon were analyzed in all patient who were included to the study. To evaluate the nasal tip rotation and projection, the right lateral side photographs were used and Nasolabial angle, Nasofrontal angle, Type angle, Nasofacial angle, Byrd-Hober ratio, Simons ratio, Goode rate, Crumley-Lancer rate and Powell-Modified-Bam rate were measured. The measurements were recorded with the help of Imagej programme. RESULTS: Nasofrontal angle measurements did not show statistically significant differences in any of the groups (p>0,05) between preoperative photographs and postoperative photographs that were taken at 1st, 3rd, 6th, 12th, 36th, 60th months. Considering the first postoperative year's photos, statistically significant differences were found in the measurements of tip angle and Nasolabial angle in all groups (p 0.05). CONCLUSION: In this study suture techniques and onlay tip graft from graft techniques were found effective techniques to improve the projection and rotation of the nasal tip at postoperative 12th month measurements, statistically. It was observed that, transdomal suture and projection control sutures from suture techniques, and onlay tip graft from graft techniques were effective techniques on the tip projection and rotation, of the nasal tip at the comparison of 36th month measurements and moreover, only transdomal suture from all techniques was found effective on rotation and projection of the nasal tip at the comparison of 60th month measurements. According to these results, to evaluate the techniques that are used to improve nasal tip projection and rotation, it is thought that more studies which consist of larger case series and have more long-term follow-up are required.