Yerel yönetimlerde stratejik pazarlama yönetimi ve bir uygulama
Strategic marketing management in local governments and an application
- Tez No: 506448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı stratejik pazarlama yönetimi kavramının yerel yönetimler üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaktır. Bu araştırma kapsamında veri elde edebilmek maksadıyla İstanbul İlinde faaliyet göstermekte olan bir belediyede derinlemesine mülakat görüşmesi gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Gerçekleştirilecek derinlemesine mülakat çalışmasına yönelik olarak belediyenin ilgili birimlerinden gerekli izinler alınmış ve görüşmenin belediyede görevli bir üst yönetici ile gerçekleştirilmesi hususunda karara varılmıştır. Mülakat çerçevesinde konu ile alakalı olarak hazırlanan sorular cevaplayıcıya yönlendirilmiş ve cevaplayıcı önderliğinde verilen cevaplar yazı yolu ile kağıda aktarılmıştır. İlgili sorulara cevaplayıcı tarafından verilen cevaplar göz önüne alınmak suretiyle çalışmaya yönelik bir değerlendirme yapılmıştır. Araştırma kapsamında yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniğinden faydalanılmıştır. Mülakat gerçekleştirilmeden önce gerekli çalışmalar yapılmış ve mülakat görüşmesi adına gerekli tüm planlamalar gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, stratejik pazarlama yönetimi kavramının yerel yönetimler üzerinde önemli bir etkileme potansiyeline sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out the effects of the strategic marketing management concept about the local managements. It was decided to do an interview in detail at a municipality that works in Istanbul to obtain some data within this research. The necessary permits were taken from the relevant units of the municipality for the interview to be made, and it was decided to do the interview with a top manager who works in the municipality. In the framework of the interview, the prepared questions about the topic were asked to the responder, and the answers that are under the leadership of responder were recorded in writing. By taking into account the responded answers for the relevant questions by the responder, an evaluation was done for the research. Within the research, configured interview technique was used. Before the interview, the necessary works were done, and all plans were realized in the name of the interview. As a result, it was determined an important potential impact of the strategic marketing management concept about the locals managements.