İzmir ili ve civarındaki yem fabrikalarında kalsiyum kaynağı olarak kullanılan kireçtaşlarının özellikleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 50647
  2. Yazar: EVRİM BAYIRCILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN AKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
ÖZET İzmir ili ve civarındaki yem fabrikalarında kalsiyum kaynağı olarak kullanılan öğütülmüş kireçtaşlannın kalitesini belirlemek için 10 adet yem fabrikasından örnek alınmıştır. Yapılan kimyasal analizler sonucunda örneklerin Kurumadde, Ham Kül, HCl'de Çözünmeyen Kül İçerikleri, Kalsiyum, Fosfor ve Magnezyum içerikleri sırasıyla % 99.89, 99.80, 99.92, 99.83, 99.94, 99.95, 99.92, 99.89, 99.89, 99.92; % 62.10, 76.72, 80.24, 74.62, 86.21, 76.27, 82.67, 59.50, 83.21, 83.73; % 0.23, 0.49, 1.54, 0.10, 0.81, 0.16, 0.24, 0.08, 1.01, 1.45; % 37.4, 38.6, 36.5, 38.3, 36.9, 37.3, 37.6, 36.4, 38.1, 36.1; % 0.01, 0.01, 0.18, 1.01, 0.13, 0.10, 0.21, 0.01, 0.01, 0.06 ve 18.16, 18.16, 24, 80, 18, 12, 16, 26 ppm olarak tespit edilmiştir, örneklerin elek analizleri de yapılmıştır. Örneklerin özgül ağırlıkları ise 1.55, 1.53, 1.58, 1.59, 1.55, 1.59, 1.49, 1.45, 1.50, 1.59 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak söylemek gerekirse; 1. Örneklerin ham kül içerikleri oldukça değişkendir. 2. Bazı örneklerin kalsiyum içerikleri biraz düşük bulunmuştur. 3. örneklerin fosfor içerikleri oldukça düşüktür. * 4. Örneklerin magnezyum içerikleri hayvan besleme açısından sorun yaratmayacak düzeyde bulunmuştur. 5. Kireçtaşı örneklerinin öğütülmesinde hayvan türü dikkate alınmamıştır. 25
Özet (Çeviri)
SUMMARY Samples have been taken from 10 animal feed plants in order to determine the quality of ground limestones used as calcium sources in the animal feed plants in and around the province of Izmir. In the chemical analyses performed, samples' contents of the dry substance, crude ash and insoluble ash in HC1, calcium, phosphorous and magnesium have been determined to be 99.89, 99.80, 99.92, 99.83, 99.94, 99.95, 99.92, 99.89, 99.89, 99.92 % ; 62.10, 76.72, 80.24, 74.62, 86.21, 76.27, 82.67, 59.50, 83.21, 83.73 %; 0.23, 0.49, 1.54, 0.10, 0.81, 0.16, 0.24, 0.08, 1.01, 1.45%; 37.4, 38.6, 36.5, 38.3, 36.9, 37.3, 37.6, 36.4, 38.1; 36.1%; 0.01, 0.01, 0.18, 1.01, 0.13, 0.10, 0.21, 0.01, 0.01, 0.06% ve 18, 16, 18, 16, 24, 80, 18, 12, 16, 26 ppm respectively. The sieving analyses of the samples have also been performed. The specific gravities of the samples have been found to be 1.55, 1.53, 1.58, 1.59, 1.55, 1.59, 1.49, 1.45, 1.50, 1.59. As a result: 1. Instances of contents of dry matter are really changable. 2. The calcium contents of some samples are a little low. 3. The phosphorus contents of the samples are rather low. 4. The magnesium contents of the samples have been found to be at a level which shall not cause any problem in animal feeding. 5. Animal species have not been taken into consideration in grinding the samples of limestone. 26