Suriyeli sığınmacıların temel insan haklarına erişimi: İstanbul Fatih örneği
Syrian refugees have access to basic human rights: Istanbul Fatih example
  1. Tez No: 506482
  2. Yazar: MERVE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. MUSA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Suriye'de yaşanan iç savaş ve savaşın getirdiği olumsuz yaşam koşulları, hayatta kalma endişesi gibi nedenlerle birçok aile ülkemize göç etmek zorunda kalmıştır. Türkiye'ye sığınan bireylerin geleceklerinin bu kargaşadan en az şekilde etkilenmesi için çeşitli önlemler alınmış ve farklı çalışmalar ortaya koyulmuştur. Ancak bu önlemlerin insanın insan oluşundan doğan ve hiçbir ayrım gözetilmeden tüm insanların sahip olduğu temel hak ve özgürlüklere uygunluğuna dair bir çalışma yapılmadığı anlaşıldığından bu çalışma yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde göç, küresel güç kuramları, sığınmayla ilgili temel kavramlar, uluslararası ve bölgesel sözleşmeler ve mülteci hukuku ele alınmıştır. Göçmen, mülteci, sığınmacı ve iltica konularına yer veren hukuki düzenlemelerde yer alan mülteci haklarına değinilmiştir. Suriye hakkında bilgi verilerek, Suriyeli sığınmacılar ile ilgili yapılan önceki çalışmaların literatür incelemesi yapılarak detaylı anlatımı yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümde ise Suriyeli sığınmacıların temel insan haklarına erişimi üzerine yapılan çalışma bulgularına, sonuçlarına yer verilmiş olup Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de sunulan imkânları insan haklarına uygun bulma durumları incelenmiştir. Buna göre; katılımcıların %55.2'sinin Türkiye'de sunulan imkânları insan haklarına uygun buldukları, %26.7'sinin uygun bulmadığı, %18.1'inin ise kısmen bu imkanları insan haklarına uygun buldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The civil war in Syria and the adverse living conditions brought by the war have forced them to migrate to many of my family countries for reasons like survival. Various measures have been taken and different studies have been put forward in order that the future of the individuals who take refuge in Turkey will be influenced at least from this turmoil. However, this work has been carried out because it is understood that these measures have not been carried out on the conformity of human rights to fundamental rights and freedoms that arise from human beings and without discrimination. In the first part of the work, immigration, global power theories, basic concepts related to asylum, international and regional contracts and refugee law are taken up. The rights of refugees in the legal regulations that address immigrants, refugees, asylum seekers and asylum issues have been addressed. By giving information about Syria, detailed explanations were made by conducting a literature review of previous studies on Syrian asylum seekers. In the second part of the study, the findings of the study on the access of the Syrian asylum seekers to basic human rights are included and the cases where the Syrian asylum seekers find the facilities offered in Turkey as suitable for human rights are examined. According to this; %55.2 of the participants found the facilities offered in Turkey to be suitable for human rights, %26.7 did not find it suitable and %18.1 reached the result that they found these facilities to be suitable for human rights.