A new bard for a new generation: Bob Dylan in the early 1960s
Yeni neslin ozanı: 1960'larda Bob Dylan
- Tez No: 506483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE RANA TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, öncelikle müzisyen olarak bilinen Bob Dylan'ın, Amerika'da 1960'larda yeni ortaya çıkmaya başlayan neslin ozanı olduğu üzerinde durulur. İlk olarak şiir geleneğinin tarihi çerçevesi verilip şiir ve müziğin ilişkisi aydınlatıldıktan sonra tarihte çalkantılı bir dönem olan 1950'lerin sonu ve 1960'ların başına odaklanılır. Özellikle de 1960'ların büyük çapta toplumsal ve kültürel olaylara tanıklık ettiği göz önünde bulundurularak Bob Dylan'ın, neden zamanın karşı kültür ve sol toplulukları tarafından Greenwich Village'ın ozanı olarak tanındığı ortaya konur. Bu tartışmada, Dylan'ın erken dönem kariyerini hangi faktörlerin baskın olarak etkilediği tarihsel, toplumsal ve edebi çerçevelerden araştırılır. Tarihin, toplumsal hareketlerin, müzik ve edebiyatın Dylan'ın yolculuğunun ayrılmaz parçaları olduğunu araştıran bu çalışma sonucunda, farklı bir Amerika için yeni umutlar besleyen yeni neslin uyandığı bir zamanda yazdığı şiirlerin pek çok anlamda ilham verici olduğu ortaya konur.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that Bob Dylan, who is primarily known as a musician, is a poet who was able to become the bard of a newly arising generation in the USA in the 1960s. It begins within the historical framework of the poetry tradition and having clarified the connection between poetry and music, it goes on to bring light as regards a turbulent period of time: the late 1950s and early 1960s. Considering these years, especially 1960s, witnessed major upheavals in society and culture, this study addresses how Bob Dylan gained the role of the Village troubadour in Greenwich Village and continued to be called so in the following years by many counterculture and leftist communities of the time. In this discussion, some attempt is made to identify what must be considered the dominating influence on Bob Dylan's early career from historical, social and literary perspectives. By exploring how history, social movements, music and literature were indivisible components of his journey, this study concludes that Dylan's poetry has been influential from many respects when the new generation was waking up to new hopes for a different America.