Farklı sosyokültürel değerlere sahip birey ve gruplara yönelik sosyal içerme politikaları: Konya Tatlıcak mahallesi örneği
Social inclusion policies for individuals and groups with different sociocultural values: Example of Konya Tatlıcak neighborhood
- Tez No: 506485
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Toplumla bütünleşememe ve sonucu olan diğer sorunlar, sosyal hizmeti ve onun makro boyutu olan sosyal politikayı doğrudan ilgilendirmektedir. Tatlıcak Mahallesi, yaşam tarzı bakımından Konya'nın geri kalanından farklı, görece şehir merkezine uzakta, dağınık bir yerleşime sahip, içerisinde göçlerle gelen farklı sosyal grupları barındıran, sosyo-ekonomik düzeyi düşük, suç potansiyeli yüksek bir mahalledir. Bölgedeki sosyal çeşitlilik, hizmetlerden yeterince yararlanamama ve mahalledeki diğer sorunlar, mahalle halkının kendi aralarında ve Konya halkı ile bütünleşmelerini engellemektedir. Dışarıdan mekânsal gibi görünse de Tatlıcak, kimlik, ekonomik ve sosyokültürel yönlerden de dışlanmanın yaşandığı bir mahalledir. Böylesine bir sosyal dışlanmanın yanısıra, sosyal refah kaynak ve hizmetlerine erişim sorunlarının yaşandığı bir yerde, sosyal demokrasinin, sosyal adaletin, sosyal barışın ve sosyal bütünleşmenin sağlanması mümkün değildir. Karma metotlu olarak tasarlanan bu araştırmanın nicel kısmında, sosyal dışlanma algılarını, sosyal mesafe tutumlarını ve yaşam doyumlarını ölçmek üzere 358 mahalle sakiniyle yüz yüze anket yapılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında suç potansiyeli yüksek iki sosyal grup, mahallenin yerlileri ve mahalleyi bilen ve orada görev yapan meslek elemanlarından oluşan toplam 32 kişiyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Alan araştırmasında elde edilen veriler analiz edilerek bulgular birleştirilmiştir. Sonuç kısmında bulguların gömülü teori yaklaşımıyla ele alınmasıyla mahalledeki sorunların kompozit yapısı ortaya çıkarılmış ve bu yapı üzerinden sosyal içerme süreci planlanmıştır. Sosyal risk teşkil eden bu sorunların giderilmesi, mahalle sakinlerinin toplumla bütünleşebilmeleri ve ortak yaşam kültürünü benimseyebilmeleri amacıyla sosyal içerme politikaları önerilmiştir. Ayrıca, Tatlıcak Mahallesi gibi içerisinde farklı sosyokültürel değerlere sahip birey ve grupları barındıran ve toplumla bütünleşme sorunlarının yaşandığı yerleşim alanları için toplumsal değişmeyi sağlayıcı genel sosyal içerme politikaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Problems of not being able to integrate into society and others that are results of it are directly related to social work and its macro dimension, social policy. Tatlıcak is a neighborhood which is different from rest of Konya in terms of lifestyle, is relatively far from Konya city center, has a scattered settlement, houses different social groups that migrate, has a low socioeconomic level and has a high potential for crime. Social diversity in the region, inadequate services and other problems in the neighborhood prevents people of the neighborhood from integrating into themselves and people of Konya. Even though it seems like spatial exclusion from outside, Tatlıcak is a neighborhood where exclusion by identity, economic and sociocultural aspects is experienced. It is not possible to provide social democracy, social justice, social peace and social integration in a place where, besides such social exclusion, there are problems of access to social welfare resources and services. In the quantitative part of this research, which is designed as mixed method, a face-to-face survey was conducted with 358 neighborhood residents to measure their social exclusion perceptions, social distance attitudes and life satisfaction. In the qualitative part of the research, in-depth interviews were conducted with a total of 32 people consisting of two social groups with high potential for crime, local residents and professionals who know the neighborhood and work there. The data obtained from the field study were analyzed and the findings were combined. In the conclusion part, the composite structure of the problems in the neighborhood was revealed by using the grounded theory approach and the social inclusion process was planned through this structure. Social inclusion policies have been proposed to address these social risk problems, to enable neighborhood residents to integrate into society and to adopt a common life culture. Also, general social inclusion policies that provide social change are proposed for residential areas such as Tatlıcak that have individuals and groups with different socio-cultural values and have problems of integration into society.