Tıbbi illüstrasyonun Türkiye'de oluşumu ve gelişimi açısından incelenmesi
Examination of medical illustration of in terms of formation and development in Turkey
- Tez No: 506496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE NEYYİRE DEREOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma öncelikle tıbbi illüstrasyonun daha sağlıklı anlaşılabilmesi için illüstrasyon nedir, tarihi, türleri, işlevleri ve yaratım süreci gibi temel soruları yanıtlamıştır. İllüstrasyon yaratım ve üretim sürecinin sanattan ayrıldığı gibi temel sorulara cevaplar verdikten sonra medikal resimleme ve tıbbi illüstrasyonun tanımları yapılmıştır. Aynı şekilde tıbbi illüstrasyonun da temel işlevleri, kullanım alanları, bilgilendirme tasarımıyla ilişkisi ve tarihçesine yer verilmiştir. Daha sonra Anadolu'da tıbbi illüstrasyon adı altında antik dönemden günümüze kadar çıkagelmiş tıbbi illüstrasyon ve tıbbi illüstrasyonla bağlantılı bilgiler paylaşılmıştır. Türkiye'de son dönem tıbbi illüstrasyon ile ilgili gelişmelere ve Türk tıbbi illüstratörlerin yaptığı eserlere yer veren bu çalışma, medikal çizerlerin görüşlerini de yansıtarak tıbbi illüstrasyonun konumu ve geleceği üzerine çıkarımlarda bulunulmuştur. Ayrıca uygulama projesi olarak hasta ve meraklıları sık görülen rahatsızlıklar hakkında bilgilendirici illüstratif çalışmalar hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study primarily addresses basic questions such as what is illustration, the history of illustration, types of illustration, functions of illustration and creation process of illustration so that the medical illustration can be understood more healthily. After giving answers to basic questions such as the Illustration of the process of creation and production be different with art, the definition of medical illustration was made. In the same way, the medical illustration has also been included in the history of its, basic functions, areas of use, relation with information design. Later, in Anatolian, information related to medical illustrations and medical illustrations which date from the antiquity up today is shared under the name of medical illustration. This study that gives in recent developments related to the medical illustration in Turkey and Turkish medical illustrators of their works, reflecting on the views of medical illustrators, it has come to the conclusion about the place and future of the medical illustration. In addition, informative illustrations about illnesses and frequent illnesses have been prepared as an application project.