Farklı toprak işlemlerinin buğday verimine etkisi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 50650
  2. Yazar: ULAN BAYDÜSEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
58 7. ÖZET Buğdayda farklı toprak işleme ile gübresiz ve gübreli koşulların verim, verim komponentleri ve kalite özelliklerine etkilerinin araştırıldığı bu denemeler, Bornova'da iki yıl (1994/95 ve 1995/96) kurulmuştur. Toprak yapısı tınlı olan bu yörenin, yıllık yağış toplamı ve ortalama sıcaklıkları yıllar arasında farkılık göstermiştir. Denemede beş farklı toprak işleme (anıza ekim, rotavatör, diskü tırmık, dipkazan, pulluk) uygulanmış olup, gübresiz (N0Po kg/da) ve gübreli (N9P9 kg/da) koşullarda yürütülmüştür. Bitki sayısı (adet/m2) Metrekaredeki bitki sayısına farklı toprak işleme ve gübre uygulamaları önemli etkide bulunmuşlardır. Toprak işlemede rotavatör, diskli tırmık ile yüzeysel işleme ve anıza ekim yöntemi bitki sayısını azaltmıştır. Gübresiz koşullarda bitki sayısı daha az saptanmıştır. Denemenin ilk yılında, 1995/96 yılına göre metrekaredeki bitki sayısı daha fazla olmuştur. Bitki basma kardeş sayısı (kardeş/bitki) Bitki basma kardeş sayısına toprak işleme yöntemleri ile gübre uygulamaları önemli derecede etki etmiştir. İşlemlerin arasında en çok kardeş sayısı, diskli tırmık ve rotavatör ile yapılan toprak işleme yöntemleriyle elde edilmiştir. Gübre uygulamaları kardeş sayışım artırmıştır. Yıllar arasında kardeş sayısı önemli farkılık göstermiştir ve 1994/95 yılında daha fazla saptanmıştır. Bitki boyu (cm)63 Grain yield was largely influenced by different tillage techniques and fertilizing. The tillage by plough and rotary provided highest grain yield and No- till tillage system lowest The fertilizing also has largely influenced on the grain yield. Fertilizer increased the grain yield Grain yield was lower in 1994/95 than 1995/96 year. Grain protein (%) Grain protein content was not affected by different tillage techniques and fertilizing. Grain protein content was lower in 1994/95 than 1995/96.62 The different tillage techniques didn't influence signitificantly the plant heights. Fertilizer applications increased the plant heights. The year factor was also not signitificant for the plant height. Spike height (cm) The different tillage tecniques did not also not influence the spike heights, Fertilizing increased spike hights. The spike height was lower in 1994/95 than 1995/96 year. Number of spike per square meter (spike/m2) The number of spike per m2 was largely influenced by different tillage techniques and fertilizing. The tillage by plough, subsoiler and rotary provided highest, No-till techniques provided lowest number of spike per m2. The numbers of spike per m2 was higher in 1994/95 than 1995/96. Number of kernel per spike (kernel/spike) Conventional and reducing tillage techniques provided similar number of kernel per spike, but at the same time No-till tllage system decreased tile number of kernel. The fertilizing has influence the number of kernel per spike in a positive way. The number of kernel per spike was higher in 1995/96 man 1994/95. 1000 kernel weight (g) 1000 kernel weight was not affected by different tillage techniques, but fertilizing affected significantly this character and decreased weight of 1000 kernel. 1000 kernel weight was higher in 1994/95 than 1995/96. Grain yield (kg/da)
Özet (Çeviri)
63 Grain yield was largely influenced by different tillage techniques and fertilizing. The tillage by plough and rotary provided highest grain yield and No- till tillage system lowest The fertilizing also has largely influenced on the grain yield. Fertilizer increased the grain yield Grain yield was lower in 1994/95 than 1995/96 year. Grain protein (%) Grain protein content was not affected by different tillage techniques and fertilizing. Grain protein content was lower in 1994/95 than 1995/96.62 The different tillage techniques didn't influence signitificantly the plant heights. Fertilizer applications increased the plant heights. The year factor was also not signitificant for the plant height. Spike height (cm) The different tillage tecniques did not also not influence the spike heights, Fertilizing increased spike hights. The spike height was lower in 1994/95 than 1995/96 year. Number of spike per square meter (spike/m2) The number of spike per m2 was largely influenced by different tillage techniques and fertilizing. The tillage by plough, subsoiler and rotary provided highest, No-till techniques provided lowest number of spike per m2. The numbers of spike per m2 was higher in 1994/95 than 1995/96. Number of kernel per spike (kernel/spike) Conventional and reducing tillage techniques provided similar number of kernel per spike, but at the same time No-till tllage system decreased tile number of kernel. The fertilizing has influence the number of kernel per spike in a positive way. The number of kernel per spike was higher in 1995/96 man 1994/95. 1000 kernel weight (g) 1000 kernel weight was not affected by different tillage techniques, but fertilizing affected significantly this character and decreased weight of 1000 kernel. 1000 kernel weight was higher in 1994/95 than 1995/96. Grain yield (kg/da)63 Grain yield was largely influenced by different tillage techniques and fertilizing. The tillage by plough and rotary provided highest grain yield and No- till tillage system lowest The fertilizing also has largely influenced on the grain yield. Fertilizer increased the grain yield Grain yield was lower in 1994/95 than 1995/96 year. Grain protein (%) Grain protein content was not affected by different tillage techniques and fertilizing. Grain protein content was lower in 1994/95 than 1995/96.