Primipar annelerde doğum şeklinin emzirme başarısı ve emzirme öz yeterliliğe etkisi
Effects of delivery method on breastfeeding success and breastfeeding self efficacy in primiparous mothers
  1. Tez No: 506562
  2. Yazar: AYŞENUR TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜLÇİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmanın amacı, anne sütündeki yapısal değişiklikleri göz önünde bulundurarak, primipar annelerde doğum şeklinin öz yeterlilik algısı ve emzirme başarısına etkisini incelemektir. Aralık 2016-Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılan araştırmanın evrenini, T.C. Sağlık Bakanlığı, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde canlı doğum yapan anneler, örneklemini ise 320 anne oluşturdu. Veriler; Tanıtıcı Bilgiler Formu, LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği ve Postpartum Emzirme Öz yeterlilik Ölçeği (PEÖYÖ) kullanılarak elde edildi. Normal doğum yapan annelerin doğumdan sonra ilk 24.saatte ve 15.günde PEÖYÖ puan ortalamasının, sezaryen doğum yapan annelere göre yüksek olduğu, aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptandı. Normal doğum yapan annelerin LATCH Ölçeği'nden aldığı puan ortalamasının, sezaryen doğum yapan annelere göre istatistiksel olarak anlamlı olarak yüksek olduğu belirlendi. Bebeği ilk kucağa alma zamanı, doğumdan sonra ilk emzirme zamanı, ilk 24 saatte emzirme sıklığı, emzik/biberon alma durumu ile LATCH Ölçeği puan ortalamaları açısından istatistiksek olarak anlamlı fark olduğu görüldü. Normal ve sezaryen doğum yapan annelerin doğumdan sonra ilk 24.saat ve 15.gündeki PEÖYÖ puanları ile LATCH Ölçeği puanları arasında pozitif yönde, istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptandı. Emzirme başarısı ve emzirme öz yeterliliğin arttırılması için normal doğumun teşvik edilmesi, bebeğin ilk 30 dakika içinde anne kucağına verilmesi ve emzirmenin başlatılması, ilk 24 saatte sık emzirilmesi ve bebeğe emzik/biberon verilmemesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effect of delivery on the self efficacy perception and breastfeeding success in primiparous mothers, taking into account structural changes in the mother's milk. Mothers performing live births formed the universe of the research conducted in T.C. Ministry of Health, Istanbul Health Sciences University Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between December 2016 – August 2017, 320 mothers formed the sample of research. Data were obtained by using Identification Information Form, LATCH Breastfeeding Charting System and Postpartum Breastfeeding Self Efficacy Scale (PBSES). Mothers performing vaginal birth have higher PBSES scores at 24 hours and on 15th day after birth than mothers performing caesarean section, this was seen as statistically significant difference. It was found that mothers performing vaginal birth have statistically significant higher scores in LATCH Scale than mothers performing caesarean section. It was found that there was a statistically significant difference in terms of the first time mother holds her baby, first breastfeeding time after birth, the breastfeeding frequency in first 24 hours, state of babies taking teat/nursing bottle and LATCH Scale score averages. It was detected that in first 24 hours and on 15th day after birth, positive and statistically significant relation between PBSES scores and LATCH Scale scores of mothers performing vaginal birth and mothers performing caesarean section. To increase breastfeeding success and BSE, vaginal birth can be encouraged, giving baby to mother in first 30 minutes and starting breastfeeding, breastfeeding frequently in first 24 hours and not giving teat/nursing bottle can be suggested.