Betonarme binaların farklı güçlendirme yöntemleri ile yapısal analizi
Structural analysis of reinforced concrete buildings with different strengthening methods
  1. Tez No: 506570
  2. Yazar: MOHAMMAD SAMEER BAWARY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ADANUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında dayanımı yetersiz betonarme bir binanın kolon mantolama ve betonarme perdeler ile güçlendirilmesi konusu araştırılmıştır. Bu amaçla bir betonarme bina sonlu elemanlar yöntemi yardımıyla modellenmiştir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde betonarme binalar ve binaların güçlendirilmesi ile ilgili genel bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde binaların güçlendirmeden önce ve güçlendirildikten sonraki değerlendirilmeleri, ayrıca konu ile ilgili yapılan çalışmalar sunulmaktadır. Üçüncü bölümde yapılan analizler neticesinde elde edilen bulgular yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise çalışmadan elde edilen sonuçlar bulunmaktadır. Çalışma sonucunda kolonların mantolanması ve betonarme perdeler ile yapılan güçlendirmenin betonarme binalara olumlu katkısının olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis strengthening of a reinforced concrete building by reinforced concrete jacketing of column and shear walls has been analatically analysed. For this purpose a reinforced concrete building has been taken into analysis using finite element method. The thesis consists of four chapters. İn the first chapter of the thesis general information concerning reinforced concrete buildings and strengthening of the buildings has been given. In the second part, the evaluations of the buildings before and after strengthening, as well as the studies about the subject are presented. The findings of the analyses are presented in the third chapter. The final chapter includes the results of the analyses. As a result of the study, it is seen that the reinforced concrete jaceketing of columns and reinforced concrete shear walls are of positive contributions to reinforced concrete buildings.