Bazı kültivatör uç demirlerinde aşınmanın azaltılabilmesini sağlayan yöntemler üzerine araştırmalar
- Tez No: 50662
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP KEÇECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
88 ÖZET Toprak isleme aletlerinin uç demirlerinde meydana selen aşınma gerek ekonomik boyutları ve gerekse geri kazanı rasız malzeme kaybı olması nedeniyle büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada kültivatör kazayaklarının malzemesi olarak DİN 17100 St 50-2 orta karbonlu çelikleri seçilmiş ve bu uç demiri yapımında kullanılan malzemeler üzerinde farklı ısıl işlem (indiksiyon, nitras.yon, borlama) ve yüzey kaplama (sert krom kaplaması, toz metal püskürtme kaplaması, seramik Al 0 kaplaması) uygulandıktan sonra denemeye alınmıştır. Aşınma miktarı tesbitlerinde, tarla denemeleri, Menemen Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarlalarında yapılmıştır. Uygulanan farklı ısıl işlem ve yüzey kaplama üzerinde ayrıca mikroyapı çalışmaları yapılmış. Mekanik özelliklerin iç yapı ile ilgili belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar şunlardır; - Yüzey kaplama aşınma direnci, kaplama yöntem ile ve kaplamada kullanı lan toz mikro Özellikleri ile etkilenmektedir. Ayrıca yüzey kaplama başarısı büyük derece ana metalin adhesif kuvvetine bağlıdır. - Kültivatör kazayaklarının aşınma, kültivatörde yer alışına göre önde, arkaya göre daha fazla olmuştur. - Farklı ısıl işlem ve yüzey kaplama uygulanan ve denemeye alınan uç demirlerinde, sertliğin artmasıyla, aşınma direnci ve kullanma ömrünü arttırmıştır. - Kültivatör kazay akları na uygulanan ısıl işlem ve yüzey kaplama ağırlık ve alan cinsinden aşınma direnci, standart kazay akları ndan daha dayanıklıdır.91 - Comparision of the dimentional and weight losses occuring during the wear test show that the heat treated and surface coated shares were considerably more resistant to wear than the control share. - Based on the comparative analysis of wear of the »even samples of shares, as a heat treatment, the induction and as a surface Coating, Alumina Ceramic (Al 0 ) offers great potential for reducing wear rate and it has a very good abrasive wear resistance. As a result in induction shares the wear resistance was 1.4 and working period was 2 times more than the control shares and in an alumina ceramic coating the wear resistance nas 2.3 and working period was 2.5 times more than the control shares.
Özet (Çeviri)
90 SUMMARY Abrasion on shares tillage tools has a bis importance because of its unpleasent effect on material economy. The material used for investigation is 17100 St 50-2 and Medium Carbon. In this study shares have been tested on working Condition with making some different heating processes (heat treatment -induction, diffusion treatment: Nitration; Boronizing) and surface Coating (hard chromium plating, thermal spray Coating, Ceramic Coating) a mounts of abrassion wear resistance and share life for each have been examined comperatively. The values obtained from the field experiments carried out in Menemen. Field wear tests were done on 3 fields of barley stubble. The mechanical properties of materials are studied. Studies of the microstructure on the materials are also made and relationship of the mechanical properties with microstructure are determined. The results below were found by evaluating statistically the datas being obtained. - Abrasive wear resistance of surface coatings may be effected by the deposition technique since this determines the microstructure of the deposited materials. Also the success of the surface coating depends on the performance and strength of the adhesive bond to the steel carrier. - The wear resistance on shares were greater dealing with its place wheather being front or behind. - The increase of hardness has increased the wear resistance and the working period of share.91 - Comparision of the dimentional and weight losses occuring during the wear test show that the heat treated and surface coated shares were considerably more resistant to wear than the control share. - Based on the comparative analysis of wear of the »even samples of shares, as a heat treatment, the induction and as a surface Coating, Alumina Ceramic (Al 0 ) offers great potential for reducing wear rate and it has a very good abrasive wear resistance. As a result in induction shares the wear resistance was 1.4 and working period was 2 times more than the control shares and in an alumina ceramic coating the wear resistance nas 2.3 and working period was 2.5 times more than the control shares.