Erzincan türküleri üzerine bir inceleme
A review of Erzincan songs
- Tez No: 506621
- Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 435
Özet
Bu çalışmada TRT Türk Halk Müziği Repertuvarı ile diğer kaynaklarda bulunan Erzincan yöresi türküleri edebî ve müzikal açıdan incelenerek halk bilimi metotlarına göre tasnif edilmiştir. Erzincan türkülerinin metinlerini bir araya toplayan bilimsel bir çalışma bu zamana kadar gerçekleştirilmediğinden tezimizin ilk amacı böyle bir bilimsel çalışmanın yapılması yönündedir. Ayrıca Türk folklor araştırmalarına katkıda bulunmak, Erzincan yöresi türkülerinin tasnifini yaparak bu konuda yapılacak olan diğer çalışmalara bir basamak oluşturmaktır. Çalışmamızda TRT Repertuvarı ve diğer kaynaklar taranıp beş yüz elli dört metine ulaşılmıştır. Erzincan'ın ulaşabildiğimiz bütün kırık havalarını bir araya getirmenin yanında Erzincan türkülerinin özelliklerine, şekil ve yapı incelemelerine değinilmiş, dağınık halde bulunan metinlerin bir araya getirilmesine gayret gösterilmiştir. Çalışmamızın başında türküler hakkında gerekli bilgiler verilmiş, metinler bentlerine göre sıralanmış, sözlük ve dizin çalışmasıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, TRT Turkish Folk Music Repertory Erzincan found in other sources of local folk literature and folklore have been classified according to the method by examining the musical point of view. Erzincan bringing together the text of the song is the first objective of our thesis is not a scientific study carried out so far is that of making such a scientific study. Also contributing to the Turkish folklore research, making the classification of Erzincan songs to create a stepping stone to other work will be done about it. In our study, TRT Repertory and other sources has reached five hundred fifty-four scanned text. Besides the broken air that we all reach the Erzincan, all of the features of Erzincan addition to bringing together a song, touched on the shape and structure review, scattered in the text are shown effort to put together. given the necessary information about the song at the beginning of our study are ranked according to paragraph text, additional text section, complete with glossary and index operation.