An investigation into the impact of concept based reading instruction on English language learners' reading comprehension and reflective thinking skills
Kavram-temelli okuma öğretiminin İngilizce öğretiminde kullanılmasının öğrencilerin okuduğunu anlama ve yansıtıcı düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 506641
  2. Yazar: AYŞE TOKAÇ KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı kavram-temelli okuma öğretiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin okuma ve yansıtıcı düşünme becerilerine etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma iki gruplu, ön ve son test çalışma desenine sahiptir. Çalışmanın katılımcıları, Türkiye'de, İç Anadolu'da bir devlet üniversitesinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen orta seviye dil becerisine sahip 63 üniversite öğrencisidir. Deney grubu (n=32) ve kontrol grubu (n=31) 16 hafta boyunca iki farklı öğretim ortamında okuma öğrenimi almıştır. Çalışmanın öğretim aşamasında, kontrol grubu öğrencileri çeşitli okuduğunu anlama becerilerini kazandırmayı hedefleyen sınıf etkinliklerine katıldılar. Hedeflenen beceriler arasında parçayı hızlıca okuyarak ana fikrini belirleme, parçada açıkça belirtilen bilgileri parçayı hızlıca tarayarak bulma, çıkarımda bulunma, parçada belirtilen fikir ve gerçekleri birbirinden ayırma ve bağlaçları anlama gibi beceriler bulunuyordu. Öğretmen bu bahsedilen becerileri açıklayıp onların nasıl kullanacağını örneklerle bir metinde gösterip sonrasında da başka bir metinde öğrencilerin bu becerileri kendi kendilerine uygulamalarını sağladı. Deney gurubunda ise Davydov tarafından önerilen kavram-temelli öğretimin prensiplerinden yararlanılarak hazırlanan kavram temelli okuma öğretimi yapıldı. Kavram temelli öğretimin prensipleri doğrulusunda, Michael Bakhtin'in tanımladığı şekilde“iletişim”kavramı temel kavram olarak seçildi. Deney grubunun etkinlikleri bu temel kavrama uyularak tasarlandı ve sınıfta uygulandı. Çalışmada üç tane nicel veri toplama aracı kullanılmıştır: Hedef Okuma Becerileri Sınavı, Yansıtıcı Okuma Becerileri Sınavı ve Yansıtıcı Düşünme Düzeyi Ölçeği. Hedef okuma becerileri ile ilgili toplanan verilere göre iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yansıtıcı okuma becerileri ve yansıtıcı düşünme düzeyiyle ilgili toplanan verilere göre ise deney grubunun kontrol gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha başarılı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study investigated the impact of the concept-based reading instruction on the language learners' reading comprehension and reflective thinking skills. The study had a pre and posttest design with two groups: the control group and the experimental group. The participants were 63 intermediate level language learners in a state university in central Anatolia, Turkey. The experimental group (n=32) and the control group (n=31) received reading instruction for 16 weeks. During the instruction, the control group received instruction on reading skills such as skimming, scanning, making inferences, finding the main idea, separating fact from opinion and understanding connectors. The skills instruction involved the explanation of the skills, modelling of the skills by the teacher and application of the skills by students in a new text. The experimental group, on the other hand, received concept-based reading instruction which was designed following the principles of concept-based instruction proposed by Davydov. In line with the principles of concept-based instruction, the concept of“communication”as formulated by Michael Bakhtin was chosen as the core concept to shape the reading curriculum and the classroom activities. The groups were compared in terms of target reading skills, reflective reading skills and reflective thinking skills before and after the instruction period via three instruments. The data indicated that there was not a statistically difference between the groups in terms of target reading skills while there was a statistically significant difference in terms of reflective reading skills and reflective thinking skills between the groups in favor of the experimental group.