Toplum temelli ruh sağlığı hizmetlerinde koruyucu ve önleyici boyutun değerlendirilmesi
Evaluating of protective and preventive dimension in community based mental health services
- Tez No: 506679
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de toplum temelli ruh sağlığı hizmetlerinin sunulduğu Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde çalışan sosyal hizmet uzmanı ve buralardan hizmet alan hastaların deneyimleri üzerinden koruyucu ve önleyici ruh sağlığı hizmetlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Ankara'da bulunan T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı altı TRSM'de çalışan sosyal hizmet uzmanı ve buralardan hizmet alan hastalar ile araştırmacı tarafından oluşturulmuş yarı yapılandırılmış görüşme formları üzerinden derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler ile elde edilen veriler MAXQDA12 paket programı ile analiz edilmiştir. Bu çalışma sonunda sosyal hizmet uzmanlarının toplum temelli ruh sağlığı hizmetlerine geçiş sürecinde yaşadıkları güçlükler, TRSM'ler tarafından mikro, mezzo ve makro boyutta sunulan hizmetler ile bu hizmetlere katılım düzeyleri ve sosyal hizmet uzmanı ile hasta deneyimleri bağlamında güncel politikalardan kaynaklı sınırlılıklar tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda TRSM'lerde sunulan hizmetlerin kalitesini arttırmaya, TRSM'lerde çalışan sosyal hizmet uzmanlarının yaşadıkları sınırlılıkları ortadan kaldırmaya, ruhsal hastalığa sahip bireylere yönelik damgalanma ve ayrımcılığı önlemeye, hastaların istihdamını arttırmaya ve ruh sağlığı politikalarını geliştirmeye yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate protective and preventive dimension in community based mental health services. In Turkey protective and preventive mental health services served by Community Mental Health Centers(CMHC). So through the experiences of social workers working in CMHC and patients receiving services from these centers these services have been evaluated. This research which has been designed the qualitive research pattern focus on detail interview approach. Social workers working in CMHC in Ankara linked to the Health Ministry and patients served by these CMHC have been detailed interviews by using semi-structured interview forms. The results obtained from detailed interviews have been analyzed by using the MAXQDA 12 pocket program. As results of this research the difficulties that social workers have experienced in the transition to community based mental health services, the services provided by CMHCs in micro, mezzo and macro dimensions and the levels of participation in these services and current policies related limitations have been identified. As te end of this research, proposals are presented to increase the quality of the services provided by TRSMs, to eliminate the limitations of social workers working in TRSMs, to prevent stigmatization and discrimination against people with mental illnesses, to increase the employment of patients and to improve their mental health policies.