Publishing the 'Unpublishable': the making of Kurdish publishing in Turkey
'Yayımlanamayanı' yayımlamak: Türkiye'de Kürtçe yayımcılığının oluşumu
- Tez No: 506680
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, Türkiye'de Kürtçe yayımcılığın, yazınsal Kürtçenin kullanımı ve röprodüksiyonu için uygunsuz koşullar altında, ortaya çıkışını ve gelişimini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu inceleme hem söz konusu alanın mümkünat koşullarının artzamanlı oluşumuna hem de bu alanı şekillendiren eşsüremli dinamiklere odaklanmaktadır. Bir yandan arşiv araştırmasıyla derlenen ikincil kaynaklara, diğer yandan da derinlemesine görüşmeler yoluyla elde edilen niteliksel verilere dayanan bu tez bir kültürel direniş biçimi olarak Kürtçe yayımcılığın, diğer birçok kültürel üretim alanlarından farklı olarak, kültür ve iktisattan ziyade kültür ve siyasetin kesişiminde bulunduğunu savlamaktadır. Bu tez bir kültürel direniş biçimi olarak Kürtçe yayımcılığı yekpare bir hareket olarak almak yerine, Bourdieu'nün alan kavramsallaştırmasından yararlanarak söz konusu direniş biçimini tesis eden karmaşık dinamikleri çerçevelendirerek, alanın oluşumu şekillendiren iki temel moment tespit etmektedir: mücadele ve rekabet. Bu momentlerden ilki Kürtçe yayımcıları ile devlet, piyasa ve yaygın kamusal algılar arasındaki zıddiyet ilişkilerine işaret ederken, ikincisi söz konusu yayımcılar arasındaki çekişme ilişkilerini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the making of Kurdish publishing in Turkey by asking how that field emerged and has been developed under the conditions inimical to the use and reproduction of Kurdish literary language. My exploratory journey into that terrain focuses on both the diachronic development of the conditions of possibilities underlying its emergence and the synchronic dynamics characterizing its conditions of existence. Drawing on both the secondary data collected through archival research and the qualitative data collected through ethnographic one, I argue that Kurdish publishing is situated not simply at the intersection of culture and economy, but rather at the intersection of culture and politics as a form of cultural resistance. Rather than taking this form of resistance as a monolithic one, I use Bourdieu's conception of the field to frame the complexity of the dynamics constituting that form of resistance, and I define two moments characterizing the making of that field: struggle and competition. While the former moment denotes the relations of antagonism between the Kurdish publishers and the state, the market imperative and the predominant public perceptions, the latter one stands for the relations of agonism among the publishers making that field.