3X3 bib örgü üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 50669
  2. Yazar: MEHMET ALİ KÖSEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF KURBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
4. ÖZET, TARTIŞMA VE SONUÇ Bu çalışmada, örgü çekiminin 3x3 rib örme yapısı boyutsal özellikleri üzerine olan etkisi anlatılmış ve 3x3 rib relakse ilmek yapısı için gözlenen ilmek şekline uyan bir geometrik model tasarımı yapılmıştır. Kurbak'ın düz ve lxl rib için geliştirdiği geometrik modeller gözlenen ilmek şekline uygun olması, deneysel çalışmalarla uyum sağlaması ve hesaplamaların kolay olması nedeniyle 3x3 rib yapışma uygulanmıştır. - Relaksasyon derecesi arttıkça ilmek yüksekliğinde azalma, ilmek genişliğinde ise artma olduğu görülür. Bunun sebebi, örme sırasında kumaşa uygulanan çekim kuvvetleri nedeniyle oluşan ilmek yüksekliğindeki artış ve ilmek genişliğindeki daralmanın, relaksasyonla esas boyutlarına gelmeye çalışmasıdır. Esas boyuta ulaşana dek ilmek yüksekliğinde azalma, ilmek genişliğinde artma olacak, kumaş tamamen relakse olduğunda bu boyut değişimi son bulacaktır. Ancak yünlü kumaşlarda keçeleşme varsa, ilmeklerde deformasyon sözkonusu olduğundan bunlar için esas boyuta ulaşılmış denilemez. - ilmek yüksekliği ve ilmek genişliğinin ilmek iplik uzunluğu ile olan ilişkilerine doğrusal regresyon uygulandığı ve bunlara ait korelasyon katsayılarının çok yüksek olduğu görülmüştür. Bu da bu parametreler arasında doğrusal ilişkiler olduğunu gösterir. - Kumaş tam relaksasyona ulaşsa da ilmek yüksekliği ve ilmek gemiliğinin, ilmek iplik uzunluğu ile değişimine ait regresyon derlemlerinin sabitleri ihmal edilemez. Yani bu parametreler arasındaki ilişkilerden elde edilen doğrusal regresyonun denldenıleıimn, ilmek yüksekliği ve ilmek genişliği eksenleri ile yaptığı kesişmeler istatistiki olarak oldukça önemlidir. Dolayısı ile ilmek yükseMiğinin ve ilmek genişliğinin, ilmek iplik uzunluğu ile değişimini Kurbak'ın (9), (10), (l-lo)/(c-c0) = Kc ve (1 - lw0) / (w - w0) = Kw eşitlikleri ile ifade etmek daha doğrudur. 81- Kumaşa uygulanan örgü çekimi arttığında, ilmek yüksekliği ve az miktarda da ilmek iplik uzunluğu artmakta, örgü eninde dolayısıyla ilmek genişliğinde azalma olmaktadır. - Örgü seyrekleştikçe ilmek genişliği ve ilmek yüksekliği artmaktadır. - Model parametreleri ile tamamen matematiksel yoldan çizilen 3x3 rib örme kumaş şekli, Şekil 3.4'de verilmiştir. Bu şekil gözlenen örgü şeklinin aynısıdır. Postle'm oluşturduğu geometrik modeller, bütün rib örgülerini kapsamaktadır. Postle'm modellerinden bulunan Kw değerleri ile bulunan değerler karşılaştırıldığında aralarında fark olduğu görülür. Bu, Postle'm modellerinin bütün rib örgüler için, doğru sonuç ve'rmediği şeklinde yorumlanabilir. Gerçek ilmek yapışım dikkate alarak, Kurbak'm geliştirdiği düz örgü ve 1x1 rib ilmek modelleri bu çalışmada bulunan değerlere göre doğru sonuçlar vermiştir. Bu yüzden Kurbak'm modelinin, genel rib örgülere de uyarlanması, ileri ki araştırmacılara konu olarak tavsiye edilebilir. 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, a geometric model for, 3x3 rib knitted fabric was created, using the results of the experiments, about the effect of take -down tension upon the dimensional properties of the structure, by R.Fidan and E.Yıldırım (5). It can be told that, by paying attention to real loop structure, the plain knit and lxl rib, rib models developed by Kurbak, 2x2 rib and 3x3 rib for which the geometric model has been developed in this work, can help the future applications of geometrical modeling of general rib knits. 83