Sulu çözeltilerden reaktif red 45 boyar maddesinin fenton, fenton benzeri ve elektro-fenton prosesleri ile arıtımının incelenmesi
The investigation of the reactive red 45 dimension from water solutions with fenton, fenton similar and electro-fenton processes
- Tez No: 506690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada azo boyar madde grubuna ait Reaktif Red 45 (RR45)tekstil boyar maddesinin Fenton, Fenton-benzeri ve Elektro-Fentonprosesleri ile parçalanabilirliği incelenmiştir. Bu boyar maddenin parçalanabilirliğini belirlerken renk ve KOİ parametreleri üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmalarda boyar madde konsantrasyonu, H2O2konsantrasyonu, Fe+2 ve Fe+3 konsantrasyonu, Akım şiddeti (Elektro-Fenton için), pH, sıcaklık parametrelerinin etkisi araştırılmıştır. Fenton oksidasyonuile yapılan çalışmalarda RR45 boyar maddesi için optimum şartlarda %99.9 renk, %91.1 KOİ giderim verimleri elde edilmiştir. Fenton-benzeri oksidasyonlarında optimum şartlarda giderim verimleri %98.6 renk,%87.6 KOİ olarak belirlenmiştir.Elektro-Fenton prosesleri ile yapılan çalışmalarda ise renk ve KOİ için optimum giderimverimleri sırasıyla %99.8 ve %82.8 olarak tespit edilmiştir.Fenton,Fenton-benzeri ve Elektro-Fentonproseslerinin üçündede optimum pH =3 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the degradability of Reactive Red 45 (RR45) textile materials belonging to the azo stain group was investigated by Fenton, Fenton-like and Electro-Fenton processes. When determining the degradability of this material, evaluations were made on color and COD parameters. The effects of dye concentration, H2O2 concentration,Fe+2 and Fe+3concentration, flow intensity (for Electro-Fenton), pH and temperature parameters were investigated in the studies.In the experiments performed with the fenton oxidation, 99.9% color and 91.1% COD removal efficiencies were obtained under optimum conditions for RR45 stain. In the optimum condition of the fenton-like oxidation, removal efficiency was 98.6% color and 87.6% COD. The optimum removal efficiencies for color and COD were found to be 99.8% and 82.8%, respectively, in the electro-Fenton processes. The optimum pH level for the processes of Fenton, Fenton-like and Electro-Fenton is determined as 3.