Balance in resource allocation problems: A changing reference approach
Kaynak dağılım problemlerinde denge faktörü: Değişen referans yöntemi
  1. Tez No: 506691
  2. Yazar: HALE ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Denge, kaynak dağıtım problemlerinde önemli bir kriter haline gelmektedir. Özellikle toplumsal refahı etkileyen konularda denge faktörüne karşı hassasiyet daha yüksek ölçüdedir. Bu tarz kaynak dağılım problemlerinde yalnızca verimliliğin ençoklandığı bir yöntem kullanıcılar tarafından uygun bulunmayabilir. Bu nedenle, bu çalışmada denge ve verimlilik kriterlerinin birlikte ele alındığı bir kaynak dağıtım mekanizması önerilmektedir. Denge ölçümü yapılırken gerçekleşen dağılımın karar verici tarafından önceden belirlenen referans dağılımdan ne kadar saptığı hesaplanmaktadır. Denge, farklı çıktı miktarları söz konusu olduğunda farklı şekillerde algılanabilir. Bu değişken denge algısıyla uyumlu bir mekanizma geliştirebilmek için farklı çıktı miktarlarında karar vericinin referans dağılımını değiştirmesine olanak verilmiştir. Önerilen yöntem proje portföy seçimi problemi üzerinde uygulanmıştır. Problem, karışık tamsayı matematiksel modelleme kullanılarak iki amaç fonksiyonlu bir şekilde formüle edilmiştir. Amaç fonksiyonlarından biri verimliliği ençoklamakken, diğeri dengesizliği enazlamak olarak belirlenmiştir. İki amaç fonksiyonlu problem öncelikle epsilon kısıt yöntemi kullanılarak çözülmüştür. Problem boyutu büyüdükçe hızla artan çözüm süreleri sebebiyle büyük problemler için metasezgisel algoritmalar kullanılmıştır ve performansları raporlanmıştır. Ardından alternatif bir çözüm yöntemi olarak interaktif bir algoritma uygulanmıştır. Önerilen yöntem karar vericiye adaletli dağıtım konusunda içgörü kazandıracak ve probleme özel denge kısıtlarını yansıtmakta kullanışlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Fairness has become one of the primary concerns in resource allocation problems, especially in settings which are associated with public welfare. Using a pure efficiency maximizing approach may not be applicable while distributing resources among entities, hence we propose a novel structure for integrating balance into the allocation process. In the proposed approach, balance is defined and measured as the deviation from a reference distribution determined by the decision maker. We acknowledge that what is considered balanced by the decision maker might change with respect to the level of total output distributed. To provide an allocation policy that is in line with this changing structure of balance, we allow the decision maker to change her reference distribution depending on the total amount of output (benefit). We illustrate our approach using a project portfolio selection problem. We formulate a mixed integer mathematical programming model for the problem with maximizing efficiency and minimizing imbalance objectives. The bi-objective model is initially solved with the epsilon constraint method. However for larger problem instances this approach fails to find solutions within reasonable time limits. Hence we implement metaheuristic algorithms and report on their performance. As an alternative solution method, an interactive algorithm is presented and used to find the most preferred solution of the decision maker. The proposed resource allocation model provides important insights to decision makers regarding the tradeoff between efficiency and fairness, and provides a useful tool to incorporate specific balance concerns into the problem.