Çoruh havzasının Malacostraca (Crustacea) faunasının taksonomik ve biyoekolojik olarak incelenmesi
Taxonomic and bioecological investigation of the Malacostraca (Crustacea)) of Coruh basin
  1. Tez No: 506697
  2. Yazar: HAZEL BAYTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUTLU GÖZLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada daha önce çalışılmamış olan Çoruh Nehri Havzası'nın Malacostraca faunasının belirlenmesi, tespit edilen türlerin bazı su parametreleriyle olan ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 20.09.2014- 20.08.2015 tarihleri arasında düzenlenen toplam 3 arazi çalışmasında 3 gölet, 4 çeşme yalağı ve 66 dere ve çay'dan oluşan toplam 73 istasyon örneklenmiş ve 41 istasyonda Malacostraca bireylerine rastlanmıştır. Örnekleme yapılan istasyonlara ait sıcaklık, çözünmüş oksijen, pH, toplam çözünmüş katı madde (TDS), Nitrit (NO2-N), Amonyum (NH4-N), Fosfat (PO4-P), BOİ5 ve Klorofil-a analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda; Çoruh Havzası'nda toplam 9245 birey sayılmış, Amphipoda ordosuna ait 7 (Gammarus birsteini, Gammarus fossarum, Gammarus kischineffensis, Gammarus balcanicus, Gammarus pageti, Gammarus sp., Niphargus sp.), Isopoda ordosuna ait 1(Asellus aquaticus) ve Decapoda ordosuna ait 1 (Potamon ibericum) tür tespit edilmiştir. Asellus aquaticus ve Potamon ibericum'un havzada ilk kez kaydedildiği, Gammarus sp. ve Niphargus sp. türlerinin ise muhtemel yeni türler olduğu görülmüştür. Türlerin çevresel parametreler ile olan ilişkileri değerlendirilmiş örneklendiği istasyon sayısı sınırlı olmakla birlikte Gammarus sp., Niphargus sp. ve G.pageti türlerinin daha temiz suları tercih ettiği, literatürde çevresel parametrelere daha dayanıklı olduğu belirtilen G. balcanicus'un Çoruh Havzası'nda nispeten temiz sularda bulunduğu belirlenmiştir. G. birsteini, G. fossarum ve G. kischineffensis ve P.ibericum türlerinin bazı parametrelere dayanıklı olmakla birlikte A.aqauaticus'un en toleranslı tür olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the Malacostraca fauna of the Coruh River Basin, which has not been studied previously, and to evaluate the relations of the species determined with some water parameters. In the study, a total of 73 stations consisting of 3 ponds, 4 fountains, 66 creeks and tea were sampled in a total of 3 field works between September 20, 2014 and August 20, 2015, and Malacostraca individuals were encountered in 41 stations. Analyzes of temperature, dissolved oxygen, pH, total dissolved solids (TDS), Nitrite (NO2-N), Ammonium (NH4-N), Phosphate (PO4-P), BOD5 and Chlorophyll a were performed for the sampling stations.As a result of the study; totally 9 species was identified that 7 (Gammarus birsteini, Gammarus fossarum, Gammarus kischineffensis, Gammarus balcanicus, Gammarus pageti, Gammarus sp., Niphargus sp.) belong to the Amphipoda order, 1 (Asellus aquaticus) to Isopoda order and 1 (Potamon ibericum) to Decapoda order. Asellus aquaticus and Potamon ibericum were the first record for the basin, Gammarus sp. and Niphargus sp. are likely new species. The relationship of species with environmental parameters was evaluated and although the number of sampled stations was limited, Gammarus sp., Niphargus sp. and G. pageti species prefer cleaner waters. G. balcanicus, which is stated to be more resistant to environmental parameters in the literature, has been found to be relatively clean in the Coruh Basin. It has been determined that G. birsteini, G. fossarum, G. kischineffensis and P.ibericum species are resistant to certain parameters and A. aqauaticus is the most tolerant species.