Sleeve gastrektomi'nin kısa ve orta dönem sonuçları ve komplikasyonlara yaklaşım
Approach to complications and breast and surgical results of Sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 506712
  2. Yazar: MEHMET ALİ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Amaç: Morbid obezite nedeniyle laparoskopik sleeve gastrektomi operasyonu olan hastaların operasyon sonrası erken ve orta vadede VKI'indeksine göre kilo kayıpları, ameliyata bağlı erken ve geç komplikasyonları ile bu gelişen komplikasyonların yönetiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği tarafından 1 Ocak 2013 – 1 Mart 2017 tarihleri arasında, Morbid Obezite nedeniyle laparoskopik sleeve gastrektomi operasyonu olan 21-56 yaş arası toplam 57 hasta üzerinde retrospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların demografik verilerinin yanı sıra, preoperatif vücut kitle endeksi (VKI), postoperatif 3 ay, 6. ay, 1.yıl, 2 yıl ve 3 yıl VKI değerleri, hastanın preoperatif rutin biyokimyasal değerlerine bakıldı. İstatiksel analiz SPSS 23.0 for Windows (SPSS, Inc.; Chicago, USA) paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: It is aimed to examine the management of these complications with early and late complications due to weight loss, amelia and early and late complications of the patients with laparoscopic sleeve gastrectomy due to morbid obesity according to BMI in the early and middle stages of the operation. Materıals And Methods: This study was retrospectively performed by Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital General Surgery Clinic between January 1, 2013 and March 1, 2017 on 57 patients with laparoscopic sleeve gastrectomy due to Morbid Obesity, 21-56 years of age. In addition to demographic data, preoperative body mass index (BMI), postoperative 3 months, 6 months, 1 year, 2 years and 3 years BMI values and preoperative routine biochemical values of the patients were evaluated. Statistical analysis was performed using the SPSS 23.0 for Windows (SPSS, Inc., Chicago, USA) packet program.