Meme kanserinde preoperatif serum matriks metalloproteinaz-2 (MMP-2) düzeyi ile klinikopatolojik faktörlerin ilişkisi
Preoperative serum matrix metalloproteinase-2 (MMP-2) in breast cancer levels and relationship between clinicopathological factors
- Tez No: 506718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
GİRİŞ Oldukça heterojen bir tümör grubu olan meme kanserlerinde geleneksel prognostik faktörlerin kullanımı sınırlı tümör alt grupları için geçerlidir. Tümörogenezis aşamasında rol oynadığı düşünülen ve ölçüm kolaylığı olan değişik biyobelirteçler uzun süredir prognostik faktör olarak araştırma konusu olmuşlardır. Bazı proteinler, nükleik asitler, metabolitler, dolaşan tümör hücrelerinin kuantitatif ölçümleri bu amaçla kullanılmıştır. Matriks metalloproteinaz (MMP)' lar temel kimyasal (protein) yapıları birbirine benzeyen 20 değişik molekülden oluşan büyük bir endopeptidaz ailesidir. Pekçok dokuda bulunabilen biyolojik maddelerdir. Tümöral dokulardan salgılanabildikleri gibi peritümöral stromal dokudan ve enflamasyonda rol alan hücrelerden de salgılanabilirler. AMAÇ Bu çalışma meme karsinomlu hastalarda preoperatif dönemde periferik kanda MMP2 seviyelerini araştırmak ve yaş, cinsiyet, vücut kitle endeksi (VKİ), hastalık evresi, tümör boyutu, lenfatik yayılım durumu, grade, hormon reseptör durumu, CerbB2 reseptör durumu, gibi klinikopatolojik parametreler ve bilinen prognostik faktörlerle ilişkisini incelemek amacı ile planlanmıştır YÖNTEM VE GEREÇ Çalışmaya tanıları konularak cerrahi tedavileri yapılan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 126 ardışık meme kanserli hasta dahil edildi. Aynı kliniğe değişik sebeplerle başvurmuş olan ve yapılan fiziksel, radyolojik gerekirse patolojik incelemelerinde memenin malign ya da benign proliferatif lezyonlarına rastlanmayan 42 hasta kontrol grubunu oluşturdu. Hastalar postoperatif dönemde takip edilerek patoloji sonuçları ile birlikte klinik (yaş, cinsiyet, menapoz durumu,vücut kitle endeksi) ve patolojik ( TNM evresi,T boyutu,a ksiller nodal durumu, grade, hormon reseptör durumu, ki67 skoru ) özellikleri kaydedildi. BULGULAR Çalışmaya katılan Hasta ve kontrol grubundaki bireylerin serum MMP2 değerleri incelendiğinde, hasta grubundakilerde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde MMP2 değerlerinin yüksek olduğu görülmektedir.MMP2 seviyeleri ile meme kanserli hastaların klinikopatolojik özellikleri arasındaki ilişki değerlendirildiğinde; MMP2 ile tümörün histolojik gradi ve cerbb2 seviyeleri arasında anlamlı ilişki olduğu saptandı. Yüksek gradeli (grade3) ve cerbB2 pozitif hastalarda MMP2 seviyeleri anlamlı olarak yüksek saptanmıştır SONUÇ Bu çalışmada, meme kanseri ya da benign proliferatif meme lezyonu bulunmayan bireylere göre meme kanserli hastaların serum MMP2 seviyelerinin anlamlı olarak yüksek olduğu teyit edilmiştir. Yüksek gradeli ve Her2 overekspresyonu olan tümörlerin agresif özellikleri ve erken rejyonel ve uzak metastaz yapmaya olan eğilimleri bilinir. Bu çalışmada, yüksek gradeli ve Her2(+) tümörlerin bu davranışlarına MMP2 nin aracılık edebileceği ortaya konulmuştur. Gerek yüksek gradeli gerekse Her2 ekspresyonunun bulunduğu tümörlerde, MMP2 genlerinin upregülasyonu aracılığı ile bu enzimin seviyesi ya da proteolitik kapasite artıyor olabilir. Bu bilgiler ışığında günümüzde meme kanserinin sistemik tedavisinde önemli bir yeri olan anti-Her2 tedavilerin, MMP inhibitörleri ile birlikte kullanımı gibi yeni klinik araştırma alanları açılabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Traditional prognostic factors in breast cancer, which is a highly heterogeneous tumor group, can only be used in limited tumor subgroups. Different biomarkers, which are considered to play a role in the stage of tumorigenesis and are easy to measure, have been the subject of different studies as a prognostic factorfor manyyears. The quantitative measurement of some proteins, nucleic acids, metabolites and circulating tumor cells have been used for this purpose. Matrix metalloproteinases (MMPs) are a large family of endopeptidases composed of 20 different molecules in which the basic chemical (protein) structures resemble each other. They are biological materials that could be found in many tissues. MMPs may also be secreted from peritumoral stromal tissue and inflammatory cells, as well as from tumor tissues. AIM AND OBJECTİVE In this study, we aim to investigate preoperative MMP2 levels in patients with breast carcinoma to identify a relationship between MMP2 and clinicopathologic parameters, such as age, sex, body mass index (BMI), stage, tumor size, lymphatic spread, grade, hormone receptor status, c-erbB2 receptor status and other known prognostic factors. METHOD AND MATERIALS The study population comprised 126 consecutive patients who were diagnosed with breast cancer, who underwent surgical treatment and who agreed to participate in this study. The control group comprised 42 patients who were admitted to the surgical clinic for different reasons and no malignant or benign proliferative breast lesions were found in their physical, radiological and pathological examinations. The patients were followed up during the postoperative period, and their clinical (age, gender, menopausal status, BMI) and pathological findings (TNM phase, T size, axillary nodal status, grade, hormone receptor status, ki-67 proliferative index) were recorded, along with the pathology results. RESULTS When the serum MMP2 values of the patients who participated in the study and the control group were examined, MMP2 values in the patient group were found to be significantly higher. When the relationship between MMP2 levels and the clinicopathologic features of patients were evaluated, a significant correlation was identified between the histological grade and c-erbB2 of the tumor and MMP2. The MMP2 levels were significantly higher in high-grade (grade 3) and c-erbB2-positive patients. CONCLUSION In this study, the findings showed that the serum MMP2 levels of patients with breast cancer were significantly higher than in individuals who did not have breast cancer or benign proliferative breast lesions. Tumors with high-grade and Her2 overexpression are known to have aggressive features and tend to experience early regional and distant metastases. MMP2 has been shown to mediate the behaviors of high-grade and Her2 (+) tumors. The findings suggest that the level of this enzyme or its proteolytic capacity may be increased by the upregulation of MMP2 genes in both high-grade tumors and tumors with Her2 expression. In the light of this information, new clinical research areas could be investigated, such as the use of anti-Her2 treatments in combination with MMP inhibitors.