KOAH akut atağa eşlik eden infeksiyon tanısında presepsinin rolü
The role of presepsin in diagnosis of COPD accompanying infection
  1. Tez No: 506719
  2. Yazar: ALİ HALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Chest Diseases, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Ali HALICI, Uzmanlık Tezi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği KOAH Akut Atağa Eşlik Eden İnfeksiyon Tanısında Presepsinin Rolü Giriş ve Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı(KOAH) hastalarında her yıl yaklaşık 1-4 kadar akut atak görülür. Bakteriyel ve viral infeksiyonların atak gelişiminde önemli katkısı vardır. Bununla birlikte pek çok hastada alevlenmeyi açıklayacak asıl bir neden bulunamamaktadır. Acil servise başvuran KOAH akut alevlenmelerde eşlik eden enfeksiyon tanısı konulmasında sıklıkla problemler yaşanmaktadır. Enfeksiyonu gösteren bir belirteç olan presepsin KOAH akut atak ile gelen hastalarda eşlik eden enfeksiyon tanısında yardımcı olabilir. Biz bu çalışmada acil servise KOAH akut atak ile başvuran hastalarda eşlik eden infeksiyonu belirlemede presepsinin rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yapmış olduğumuz bu çalışmaya Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran KOAH alevlenmesi ile gelen hastalar dahil edildi. 18 yaş altı ve KOAH ve sepsis tanılı hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmada 3 grup kullanıldı: KOAH akut atak tanısı alan hastalar, KOAH akut atak ve pnömoni tanısı alan hastalar, sağlıklı kişiler. Hastaların geliş şikayetleri, vital bulguları, ek hastalıkları, demografik özellikleri semptom ve fizik muayene bulguları, laboratuvar sonuçları, görüntüleme bulguları ve aldıkları tedaviler önceden oluşturulan çalışma formuna kaydedildi. Hastaların takip ve tedavi sürecine müdahale edilmedi. Hastaların verileri acil servis takip dosyası ve hastane otomasyon sisteminden elde edildi. Hastaların mortalite verilerine ölüm bildirim sistemi üzerinden ulaşıldı. Hastalardan ve kontrol grubu için sağlıklılardan presepsin düzeyi için kan örnekleri alındı ve Biyokimya laboratuvarında çalışıldı. Elde edilen verilerin istatistik analizi için SPSS (Statistics Programme for Social Scientists) 24, 0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışma sürecinde çalışmaya 126 hasta dahil edildi. Hastaların %51.6'ı KOAH akut atak tanısı alırken %48.4'ü KOAH ve pnömoni tanısı aldı. KOAH akut atakla gelen hastaların 26'sı kadın 39'u erkek iken, KOAH akut atak ve pnömoni olan hastalardan 27'si kadın 34 ü erkekti. Toplam 126 hastanın %42.1'i kadın %57.9'u erkekti. İki grup arasındaki yaş dağılımlarına baktığımızda KOAH akut atakla gelen hastaların yaş ortalaması 66.35±13.1 (min 31- max 95) iken KOAH akut atak ve pnömoni olan hastaların yaş ortalaması 72.82±11.38 (min 40- max 91) idi. Grup 1 (KOAH akut atak) ve Grup 2 (KOAH akut atak ve Pnömoni) yaş ve vital bulgular açısından karşılaştırıldığında sadece yaşlar arasında anlamlı fark bulundu (p0.05). Çalışmaya dahil edilen olgulara eşlik eden hastalıklarda ilk sırada % 42.9 ile hipertansiyon yer aldı. Bunu %26.9 ile KAH takip etti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ali HALICI, Specializaion Thesis, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital Emergency Medicine Clinic, The Role of Presepsin in Diagnosis of COPD Accompanying Infection Introduction and purpose: Approximately 1 to 4 acute exacerbations occur each year in COPD patients. Bacterial and viral infections have a significant contribution to attack development. Nevertheless, in many patients there is no real reason to explain the exacerbation. Problems are frequently encountered in the diagnosis of COPD associated with acute exacerbations. Presepsin, a marker of infection, may be helpful in diagnosing coexisting infection in COPD patients with acute exacerbations. In this study, we aimed to investigate the role of presepsin in the identification of coexisting infections in patients with acute exacerbation of COPD. Methods and materials: This prospective study was carried out in patients with COPD exacerbations referred to the Emergency Medical Clinic of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education Research Hospital. Patients under 18 years of age and diagnosed with COPD and sepsis were excluded from the study. Three groups were used in the study: COPD patients with acute exacerbations, COPD patients with acute exacerbation and pneumonia, healthy subjects. Symptoms and physical examination findings, laboratory findings, imaging findings and treatments were recorded in the preformed study form. The follow-up and treatment of the patients were not intervened. The data of the patients were obtained from the emergency service follow-up file and the hospital automation system. The mortality data of the patients were obtained via the death notification system. Blood samples were taken from patients and control group for presepsin levels in healthy subjects and studied in the biochemistry laboratory. For the statistical analysis of the obtained data, SPSS (Statistics Program for Social Scientists) 24, 0 program was used. Findings: 126 patients were included in the study. 51.6% of the patients were diagnosed with COPD acute exacerbations and 48.4% were diagnosed with COPD and pneumonia. Patients with acute exacerbation of COPD had 26 males and 39 females, while 27 females and 34 females had COPD acute exacerbation and pneumonia. Of the total 126 patients, 42.1% were female and 57.9% were male. When we look at the age distributions between the two groups, the mean age of the patients with acute exacerbation of COPD was 66.35 ± 13.1 (min 31- max 95), whereas the mean age of the patients with COPD acute exacerbation and pneumonia was 72.82 ± 11.38 (min 40- max 91). There was a significant difference only in age between group 1 (acute exacerbation of COPD) and group 2 (acute exacerbation and pneumonia of COPD) in terms of age and vital findings (p 0.05). Hypertension was the leading cause of the accompanying diseases. This was followed by CAD with 26.9%.