Ahlak felsefesinden hukuk felsefesine İmmanuel Kant
Immanuel Kant from moral philosophy to philosophy of law
  1. Tez No: 506756
  2. Yazar: ŞANSER VURGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hukuk felsefesi, Felsefenin hukuka ilişkin özel bir bölümüdür. Bu bölüm hukukun ve hukuk sistemlerinin temelini ve doğasını araştırmakta ve hukuki ilkeleri ve hukuki kararların ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır. Bu yönüyle hukuk teorilerine de kaynaklık ederek, modern hukukun gelişimine de katkı sağlamaktadır. Modern hukuk ise zamanlar içerisinde gelişen, çeşitli düşünürlerin görüşlerinden ve insan yaşamından etkilenen bir sürecin yazılı hale dökülmesidir. Bu bağlamda özellikle filozofların öne sürdüğü görüşlerin önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bu filozoflardan en önemlilerinden biri de Immanuel Kant'tır. Bu çalışmanın amacı, Immanuel Kant'ın ve öne sürdüğü düşüncelerin felsefeye ve bilhassa hukuk felsefesine olan etkilerinin incelenmesidir. Çalışma literatür araştırması yoluyla ortaya çıkarılmıştır. Bu yolda öncelikle düşünürün hayatı incelenmeye başlanmış, sonrasında ise ahlâk, hukuk felsefesi, ve devlet anlayışına dair görüşleri ışığında sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Legal philosophy is a special section of the philosophy concerning the law. This section explores the foundations and nature of law and legal systems. And it provides the discovery of legal principles and legal decisions. It also contributes to the development of modern law by providing a source of legal theories. Modern law is the development of a process that develops over time and is influenced by the views of various thinkers and human life. In this context, especially the philosophers' opinions have an important effect. One of the most important of these philosophers is Immanuel Kant. The purpose of this study is to examine the effects of Immanuel Kant and his ideas on philosophy, and in particular on the philosophy of law. The study was revealed through literature research. On this path, Kant's life began to be studied first afterwards, a conclusion was reached in the light of ethics, philosophy of law, and thoughts on the understanding of the state.